18 Јули, 2018
0.3760
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

Објавено во: Свет 22 Јуни, 2018

Парламентот на Холандија даде зелено светло за отворање на преговорите за пристапување на Македонија кон ЕУ, јави албанската телевизија Топ канал.Ова е одлична вест за Македонија, бидејќи на овој начин се деблокира еден од проблемите за конзенсус за добивање на позитивна одлука за отворање на преговорите.Холандија и Франција беа двете земји кои одбиваа да дадат зелено светло. Сега, останува уште Франција да омекне до претстојниот Самит на ЕУ, кој ќе се одржи на 25 јуни во Брисел.

Повеќе од половина од пратениците, 76 од 150, вклучувајќи и пратениците од Владата на премиерот Марк Руте, ставија вето поради „сериозна загриженост во врска со борбата против корупцијатa“.

Почетокот на разговорите за членство на Албанија и на Македонија го поддржа социјалдемократите и зелените, кои имаат вкупно 33 пратеници. Тие проценуваат дека двете балкански земји ќе работат на владеењето на правото, борбата против корупцијата и криминалот ако имаат јасна перспектива за членство.

Пратеникот на демохристијаните Мартин ван Хелверт рече дека Холандија го гледа растечкото влијание на Русија и Кина во Западен Балкан, но дека не постои причина да се прави компромис за критериумите за членство.

Еуроактив наведува дека и во случајот на Македонија, која постигна историски договор со Грција за името, не е сигурно дека на самитот ќе добие одобрение за почеток на пристапните преговори бидејќи Австрија би можела да ја блокира таа одлука.

Советот на ЕУ за општи работи в понеделник и вторник ќе го разгледува почнувањето на пристапните преговори со Албанија и Македонија, како и отворање нови поглавја во преговорите со Србија. В четврток и петок е состанокот на шефовите на држави и влади на Унијата.


Можеби ќе ве интересира

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?

ЕГЗОДУС НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Сите бегаат од оваа држава

ЕГЗОДУС НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Сите бегаат од оваа држава

РУСИТЕ ЗАДОВОЛНИ: Колку странци ги посетиле за време на Мундијалот?

РУСИТЕ ЗАДОВОЛНИ: Колку странци ги посетиле за време на Мундијалот?