18 Јуни, 2019
0.0203

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ПОСЛЕДНАТА ПРЕПРЕКА: Уставните измени за Заев се патриотски избор

Објавено во: Македонија 10 Јануари, 2019

Во Парламентот денес продолжува седницата за уставни измени, обврска која потекнува од Преспанскиот договор со Грција .

На самиот старт на седницата премиерот имаше говор а зборувајќи за клучните уставни амандмани кои се дел од Преспанскиот договор , Заев им рече на пратениците, дека потпишувајќи го тој договор, земјава конечно го завршува повеќедеценискиот спор со кој се признава македонскиот идентитет и јазик.

-Ова е историски и патриотски избор. Можеме да бидеме генерација која добела храбра одлука-рече премиерот.

Седницата е одложена за денес, а се очекува расправата да трае до петок. 

Пратениците ќе расправаат за 10 амандмани на нацрт уставните измени, од кои шест ги предлага Алијансата за Албанците, три опозициската БЕСА,  а еден независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ.

Опозициската ВМРО ДПМНЕ најави дека нема да учествува во дебатата и да присуствува на пленарната седница.

Можеби ќе ве интересира

Фетаи: Верувам дека ќе дојде време СЈО ќе застане на пиедесталот

Фетаи: Верувам дека ќе дојде време СЈО ќе застане на пиедесталот

На одредени места наврнаа 25 литри дожд на метар квадратен

На одредени места наврнаа 25 литри дожд на метар квадратен

Шекеринска: Не сакаме заради домашна политика да загрозиме некој од државните интереси

Шекеринска: Не сакаме заради домашна политика да загрозиме некој од државните интереси

ФОКУС НА ДЕНОТ: Една година од Договорот од Преспа - каде е сега Македонија?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Една година од Договорот од Преспа - каде е сега Македонија?

Шекеринска на вежбата Одлучен удар: Покажавме дека заслужуваме да бидеме членка на НАТО

Шекеринска на вежбата Одлучен удар: Покажавме дека заслужуваме да бидеме членка на НАТО

Левица: Преспанскиот договор беше донесен заради интересите на домашните и странските моќници

Левица: Преспанскиот договор беше донесен заради интересите на домашните и странските моќници

Во битолско Егри градот го уништи родот

Во битолско Егри градот го уништи родот

ДОЖД И ГРМОТЕВИЦИ: Невреме го зафати Скопско и Кумановско

ДОЖД И ГРМОТЕВИЦИ: Невреме го зафати Скопско и Кумановско

Ако бојкотираат 100.000 државјани, пописот се прогласува за нерелевантен

Ако бојкотираат 100.000 државјани, пописот се прогласува за нерелевантен