23 Април, 2018
0.0629

Македонија рај за турбофолк, нашите пејачи немоќни

Објавено во: Стил 10 Јануари, 2018

Домашните музичари сè уште мака мачат да обезбедат ресурси за достојно концертно презентирање на своите дела. За разлика од нив, Цеца, Аца Лукас и други пејачи од соседството кои се декларираат како интерпретатори на поп-фолк, промоторите ни ги испорачуваат секоја година. Им се исплаќаат вртоглави хонорари, а нивните перформанси се најавуваат како настани на годината. Организаторите на ваквите настани си го гледаат сопствениот ќар, но се отвора прашањето што тоа значи за македонските изведувачи, за домашната сцена и за македонскиот идентитет воопшто.

Кристина Арнаудова која секогаш отворено зборува на оваа тема, нагласува дека мора да се изнајде начин да се стави крај на систематското уништување на националниот идентитет.

– Ако не сакаме наши пејачи и ништо наше не чини, тогаш која е поентата на постоењето на една земја – вели популарната пејачка.

Целиот текст прочитајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Бебињата можат логично да размислуваат пред да прозборат

Бебињата можат логично да размислуваат пред да прозборат

Прогласен најдобриот фудбалер на премиерлигата

Прогласен најдобриот фудбалер на премиерлигата

This is a man’s world (2)

This is a man’s world (2)

ИНТЕРВЈУ НАТАША МИХАЈЛОСКА: Позитивните мисли ги пренесувам на стакло

ИНТЕРВЈУ НАТАША МИХАЈЛОСКА: Позитивните мисли ги пренесувам на стакло

ИНТЕРВЈУ- АМЕРНИС НОКШИЌИ- ЈОВАНОВСКА: Жените во Македонија уште живеат во машки свет

ИНТЕРВЈУ- АМЕРНИС НОКШИЌИ- ЈОВАНОВСКА: Жените во Македонија уште живеат во машки свет

Флексибилно работно време за поголема продуктивност на вработените

Флексибилно работно време за поголема продуктивност на вработените

Вардар со победа се враќа во Скопје

Вардар со победа се враќа во Скопје

Која земја во Европа е на трагичниот врв по пиење алкохол?

Која земја во Европа е на трагичниот врв по пиење алкохол?

(ГАЛЕРИЈА) РАЗВЕДРЕТЕ ГО ДОМОТ: пролетни и креативни идеи за поубава атмосфера

(ГАЛЕРИЈА) РАЗВЕДРЕТЕ ГО ДОМОТ: пролетни и креативни идеи за поубава атмосфера