23 Ноември, 2020
0.0203

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Објавено во: Свет 24 Октомври, 2020

Од 857 милиони огнено оружје во цивилни раце, 393 милиони се во САД, што е повеќе од вкупниот број на огнено оружје во првите 25 држави на списокот. И кога ќе ја поставиме таа бројка во однос на населението, населението во САД сочинува четири проценти од светската популација, додека граѓаните на оваа земја имаат 40 проценти од светското огнено оружје, објави Small Arms Survey, пренесува Ал Џезира.

Постои голема разлика во вооружувањето ширум светот. Најголем број оружја има во веќе споменатите САД, 121 на 100 жители, 53 во Јемен, додека граѓаните на Србија и Црна Гора поседуваат по 39 огнено оружје на 100 жители.

Од друга страна се земји како Јапонија и Индонезија каде има помалку од едно огнено оружје на 100 жители.

Населението во регионот е меѓу најоружените во светот. Зад Србија и Црна Гора се БИХ со 31,2 парчиња оружје на 100 жители, а Македонија е на четвртото место со 29,8.

Македонија во светот е на 13 место, а пред неа се САД, Јемен, Србија, Црна Гора, Канада, Уругвај, Кипар, Финска, Либан, Исланд, БИХ и Австрија.


Можеби ќе ве интересира

Во пет чекори го победија коронавирусот

Во пет чекори го победија коронавирусот

Овие 17 симптоми укажуваат дека сте заразени со коронавирусот

Овие 17 симптоми укажуваат дека сте заразени со коронавирусот

КОГА ЌЕ ИМА НОВА ПАНДЕМИЈА, ЗА 20 ИЛИ ЗА ТРИ ГОДИНИ - Бил Гејтс со нови прогнози

КОГА ЌЕ ИМА НОВА ПАНДЕМИЈА, ЗА 20 ИЛИ ЗА ТРИ ГОДИНИ - Бил Гејтс со нови прогнози

Ројтерс ексклузивно: Германскиот нацрт закон за информатичка безбедност се стреми кон консензус за ризиците на продавачите на телекомуникациска опрема

Ројтерс ексклузивно: Германскиот нацрт закон за информатичка безбедност се стреми кон консензус за ризиците на продавачите на телекомуникациска опрема

ДОБРА ВЕСТ ИЛИ РАЗОЧАРУВАЊЕ - вакцината на Оксфорд е ефкасна 70 отсто

ДОБРА ВЕСТ ИЛИ РАЗОЧАРУВАЊЕ - вакцината на Оксфорд е ефкасна 70 отсто

Две милијарди дози вакцина против Ковид-19 за сиромашните земји

Две милијарди дози вакцина против Ковид-19 за сиромашните земји

Меркел омилена меѓу Германците, почитувана во светот: Канцеларката одбележа 15 години власт

Меркел омилена меѓу Германците, почитувана во светот: Канцеларката одбележа 15 години власт

НАЈНОВА СТУДИЈА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ЏОН ХОПКИНС: Научниците откриваат поголем број новозаразени и повеќе смртни случаи во кластери каде има деца

НАЈНОВА СТУДИЈА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ЏОН ХОПКИНС: Научниците откриваат поголем број новозаразени и повеќе смртни случаи во кластери каде има деца

КОЛКУ ЌЕ ЧИНИ: Руската Спутник тврди дек нејзината вакцина ќе биде многу поевтина од онаа на Фајзер и Модерна

КОЛКУ ЌЕ ЧИНИ: Руската Спутник тврди дек нејзината вакцина ќе биде многу поевтина од онаа на Фајзер и Модерна