15 Ноември, 2019
0.0177

Македонија ставена на „стенд бај“ за преговорите до октомври

Објавено во: Македонија 19 Јуни, 2019

Министрите на ЕУ ја одложија одлуката за одредување датум за почеток на пристапните преговори за Северна Македонија за месец Октомври.

„Европскиот совет ќе се врати на ова прашање со цел да добие јасна одлука што е можно поскоро, најдоцна до октомври 2019 година“, рекоа министрите за надворешни работи на ЕУ во заклучоците усвоени на вчерашниот  состанок во Луксембург.

Европската комисија му препорача на Европскиот совет да одреди датум за почеток на пристапните преговори на Македонија со Унијата, и наведуваат дека земјата ги исполнила критериумите за тоа.

Во ЕУ не постои консензус за процесот на проширување, клучните партнери во Унијата инсистираат на тоа дека ЕУ прво треба да се стабилизира во нејзините рамки, вклучувајќи ги и последиците од напуштање на членството на Велика Британија.

Дел од земјите членки на ЕУ биле за почеток на преговори со земјата веднаш, но дел од нив сметале дека сепак Македонија треба да почека. 

Премиерот Зоран Заев на почетокот на месецот рече дека ќе поднесе оставка ако Брисел не назначи датум за почеток на преговорите со Скопје во јуни, а од последната средба со германската канцеларка доби уверување дека наесен ќе има одлука.


Можеби ќе ве интересира

Дали Пендаровски ќе ја почитува „Зелената заклетва“ - Загадувањето тема на Советот за безбедност

Дали Пендаровски ќе ја почитува „Зелената заклетва“ - Загадувањето тема на Советот за безбедност

Мицотакис го „провоцираше“ гостинот Заев со новото лого, но тој бил задоволен од средбата

Мицотакис го „провоцираше“ гостинот Заев со новото лого, но тој бил задоволен од средбата

БУЏЕТ 2020: „Рамковните“ вработени и идната година ќе седат дома, а ќе земаат плата

БУЏЕТ 2020: „Рамковните“ вработени и идната година ќе седат дома, а ќе земаат плата

Чомовски за Рекет: Ми требаше период на детоксикација

Чомовски за Рекет: Ми требаше период на детоксикација

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците изгласаа повисок минималец, Мицотакис ветил дека ќе помогне за евроинтеграциите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците изгласаа повисок минималец, Мицотакис ветил дека ќе помогне за евроинтеграциите

Мицотакис ќе помогне за да добиеме датум за преговори

Мицотакис ќе помогне за да добиеме датум за преговори

ЈOВЕСКИ ЗА БОКИ 13: Здравјето не е основ за укинување на притворот

ЈOВЕСКИ ЗА БОКИ 13: Здравјето не е основ за укинување на притворот

(ВИДЕО) ПОРАДИ ИСИС ЗАМИНАЛА ВО СИРИЈА: Бара помош од македонските власти за да се врати

(ВИДЕО) ПОРАДИ ИСИС ЗАМИНАЛА ВО СИРИЈА: Бара помош од македонските власти за да се врати

Не успеа иницијативата на Јанкулоска за разрешување на Кацарска

Не успеа иницијативата на Јанкулоска за разрешување на Кацарска