25 Август, 2019
0.0290

Македонија трета во Европа по број на полицајци а МВР вработува уште стотици

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2019

Македонија според податоците на Евростат во 2017 година го држела третото место во Европа по број на вработени полицајци.

Земјава во 2017 година имала 522 полицајци на секои 100.000 свои жители.

А денеска Министерството за внатрешни работи објави нов конкурс на кој се бараат нови 600 полицајци во повеќе сектори во неколку градови.

Според Евростат најголемата „полициска држава“ во Европа е соседна Србија, а втора е Кипар, додека најмал број на полицајци брои Финска со 14 чувачи на редот на секои 100.000 жители.

Инаку Финска се вбројува и за една од најмирните земји во светот.

Можеби ќе ве интересира

Почина сопругата на Светозар Јаневски

Почина сопругата на Светозар Јаневски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Сугарески: Се гради како никогаш досега - Втор ден од Г-7самитот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Сугарески: Се гради како никогаш досега - Втор ден од Г-7самитот

Ахмети : Случајот „Рекет“ темелно да се истражи,одговорност за сите што направиле криминал

Ахмети : Случајот „Рекет“ темелно да се истражи,одговорност за сите што направиле криминал

Утре променливо облачно, сонце и топло

Утре променливо облачно, сонце и топло

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје