19 Април, 2018
0.2044

Македонија

Талат Џафери категоричен - Јанева не може да бара никакви закони

Талат Џафери категоричен - Јанева не може да бара никакви закони

16 Септември, 2016

Грк пронајден мртов во Битола

Грк пронајден мртов во Битола

16 Септември, 2016

Грчки државјанин синоќа е пронајден мртов во Битола на улицата „Димитар Илиевски-Мурато“.

Исчезнале малолетници од „Ранка Милановиќ“- ни трага ни глас месец дена

Исчезнале малолетници од „Ранка Милановиќ“- ни трага ни глас месец дена

16 Септември, 2016

Тројца малолетници од домот „Ранка Милановиќ“ во август исчезнале од домот, а вчера се пријавени во полиција.

Судењето за „Пуч“ одложено - ќе продолжи на 1 ноември

Судењето за „Пуч“ одложено - ќе продолжи на 1 ноември

16 Септември, 2016

ДАВИДОВИЌ: Решителноста на СЈО полека испливува на виделина

ДАВИДОВИЌ: Решителноста на СЈО полека испливува на виделина

16 Септември, 2016

„Сметам дека одлука на Уставниот суд со која СЈО би се прогласило за неуставно не би донело никому добро а особено не би придонело за смирување и решавање на политичката и правна криза во државата туку истата би ја продлабочило“

Можен е пресврт и други обвинети во случаите Нешковски, Монструм и Сопот?

Можен е пресврт и други обвинети во случаите Нешковски, Монструм и Сопот?

16 Септември, 2016

Од обвинителството на Катица Јанева пред неколку месеци соопштија дека постоеле стравувања кај потенцијалните заштитени сведоци заради блискоста и поврзаноста на поединци во институциите чии претставници се дел од Советот за заштита на сведоци

ИМА ЛИ ЌАР ОД НОВИОТ РЕКТОР: Студентите бараат конкретни решенија

ИМА ЛИ ЌАР ОД НОВИОТ РЕКТОР: Студентите бараат конкретни решенија

16 Септември, 2016

Студентите, потенцираат од Пленумот, сакаат раководство кое ќе биде избрано на отворен, транспарентен и легитимен начин, кое ќе се бори за интересите на студентите, а не за лични интереси. Ректорот велат не смее да дозволи рушење на универзитет

Целиот тим на СЈО се сликаше за Фејсбук, ги чека многу работа

Целиот тим на СЈО се сликаше за Фејсбук, ги чека многу работа

15 Септември, 2016

Затворски чувар прободен од осуденик во Идризово

Затворски чувар прободен од осуденик во Идризово

15 Септември, 2016

Барањето за поголема транспарентност за средствата за помош од буџетот одбиено

Барањето за поголема транспарентност за средствата за помош од буџетот одбиено

15 Септември, 2016

Сите пари ќе се трошат одговорно и ќе дојдат во рацете на тие на кои им се најпотреби по поплавите. Опозицијата се сомнева во злоупотреби.

БЕСА АРИФИ: Обвиненијата на СЈО посочуваат на уште поважни чекори во иднина

БЕСА АРИФИ: Обвиненијата на СЈО посочуваат на уште поважни чекори во иднина

15 Септември, 2016

Сега ќе видиме како судот ќе постапи во овие нови услови.

ПОПОВСКИ ЗА ФАКТОР: Не може никој да не одговара за аферата „ПРИСЛУШКУВАЊЕ“

ПОПОВСКИ ЗА ФАКТОР: Не може никој да не одговара за аферата „ПРИСЛУШКУВАЊЕ“

15 Септември, 2016

Добро е да има судска разврска за да се види дека има некаква одговорност бидејќи не може никој да не е виновен за аферата „Прислушкување“. Она што не може да биде судски разрешено, ќе се разрешува политички вели за Фактор универзитетскиот професор

Јанева е подготвена извештајот за работата на СЈО да го презентира во Собранието

Јанева е подготвена извештајот за работата на СЈО да го презентира во Собранието

15 Септември, 2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска информираше дека е подготвена вториот извештај за работата на СЈО да го образложи и во Собранието.

Кои лица се осомничени во новите предмети на СЈО?

Кои лица се осомничени во новите предмети на СЈО?

15 Септември, 2016

Што предлага ДУИ за изборните единици?

Што предлага ДУИ за изборните единици?

15 Септември, 2016

СЈО со две обвиненија до Кривичен суд

СЈО со две обвиненија до Кривичен суд

15 Септември, 2016

Уставниот суд сериозно ја злоупотребува позицијата, ќе има бељи!

Уставниот суд сериозно ја злоупотребува позицијата, ќе има бељи!

15 Септември, 2016

Тој е песимист дека ќе има избори на 11 декември. Доволно е вели да се укине Законот за специјалното обвинителство, кој ќе биде доволен адут, правно релевантна околност која ќе ги попречува сите други активности и мерки во предизборните активности

Страв од земјотрес, помалку деца во училиштата и градинките

Страв од земјотрес, помалку деца во училиштата и градинките

14 Септември, 2016