21 Април, 2021
0.0327

Македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева е достапна на три континенти

Објавено во: Мои пари 03 Март, 2021

По изданието на македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева од една од најпознатите европски издавачки куќи „Трамунтана“, ова детско издание ќе може да се чита на шпански јазик и во сите држави во Латинска Америка како и во САД. Илустрациите се на шпанската илустраторка Моника Каретеро, а сликовницата е издадена на шпански и на каталонски јазик и веќе неколку месеци наназад може да се најде во книжарниците низ цела Шпанија.

 
„Џиновска продавница за фантазии“ беше промовирана во 2019 година во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и е достапна во сите книжарници „Литература.мк“ или да се нарача преку интернет-страницата www.literatura.mк.


 
Оваа книга ја претставува детската фантазија, сосема поинаква од онаа на возрасните: безгранична, нелогична, разиграна, смешна и максимално креативна. Главниот протагонист е Џинот, кој имал безброј фантазии, па решил да отвори продавница за фантазии, за да може секој да ги купи оние што му недостигаат. Оваа сликовница се разликува од другите по својот џиновски формат. Дополнително, станува збор за второ издание за деца на Георгиева, на која ѝ претходи сликовницата „Ото, Ото и Ото“.
 
Бистра Георгиева и Моника Каретеро, која е една од најпознатите европски илустраторки, соработуваат по вторпат. Само еден сегмент од биографијата на Каретеро е дека таа е авторка на повеќе од 70 книги издадени во Шпанија, Англија, Австралија и САД, а добитничка е и на повеќе престижни награди, меѓу кои за најдобра книга на лондонскиот и шпанскиот саем на книги.


ПР објава


Можеби ќе ве интересира

Како детското штедно осигурување ја гарантира иднината на детето?

Како детското штедно осигурување ја гарантира иднината на детето?

НЛБ Банка повторно со поддршка на микро и малите претпријатија преку проектот НЛБ Рамка за помош

НЛБ Банка повторно со поддршка на микро и малите претпријатија преку проектот НЛБ Рамка за помош

Најдобрите меѓусезонски намалувања стартуваат од денеска во Fashion Group!

Најдобрите меѓусезонски намалувања стартуваат од денеска во Fashion Group!

#ВозможноЕ - Вклучи се и следи го во ЖИВО првиот онлајн настан за амбициозна #КлиматскаАкцијаСега

#ВозможноЕ - Вклучи се и следи го во ЖИВО првиот онлајн настан за амбициозна #КлиматскаАкцијаСега

АСОМ: Повеќе од 250 коментари на ЕНЕР ги потврдуваат негативните последици од измените на Законот за игри на среќа

АСОМ: Повеќе од 250 коментари на ЕНЕР ги потврдуваат негативните последици од измените на Законот за игри на среќа

Компанијата Samsung освои дури 71 iF награди за дизајн

Компанијата Samsung освои дури 71 iF награди за дизајн

Глобал брендс магазин ја прогласи Халкбанк за „Најдобар финансиски бренд за 2021 година“

Глобал брендс магазин ја прогласи Халкбанк за „Најдобар финансиски бренд за 2021 година“

Онлајн-промоција на книгата „Основен тренинг за живот“ од светски познатиот тренер Марино Башиќ

Онлајн-промоција на книгата „Основен тренинг за живот“ од светски познатиот тренер Марино Башиќ

Силк Роуд Банка постави нов банкомат во Битола

Силк Роуд Банка постави нов банкомат во Битола