24 Март, 2019
0.2487
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Македонскиот челик фати залет

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2018

Македонија го зголеми производството на суров челик за 24,4 отсто оваа година по првите три квартали во однос на периодот јануари-септември во 2017-та, покажуваат податоците на Светската организација на производители WSA.

Македонија досега во 2018, односно по изминатите девет месеци од годината, има 241.000 тони производство на челик, што и натаму е меѓу најмалите произведувачи, но сепак со многу подобрен резултат оваа година. Позабележителен раст во цела Европа имаат само Србија (33,7 отсто) и Молдавија (40,3 отсто). 

Во земјата класично производство на челик има само Макстил, а производи кои спаѓаат под оваа категорија има и Арчелор Митал, Скопски Легури, Фени Индустри и Југохром, кој се уште не е активен и треба да ги постави филтрите.

Од друга страна, БИХ има пад од 18,9 отсто, Словенија има раст од 6 отсто, а Бугарија само 2. Хрватска имала производство од само 81.000 тони. Австрија има пад од минус 20,3 отсто, додека Франција забавила со 1,2 отсто послаб резултат. Германија има напредок од 3,5 %, а Грција 11,6%. На Исток, Русија има позитива од 1,8 отсто, а Украина само 0,8.

Митко Кочовски, директор за стратешко планирање, финансиски инженеринг, економски истражувања, информации и анализи во Макстил вели дека зголеменото производство не се должи на некаков реален напредок, туку на враќање во нормални рамки по повеќегодишна стагнација

- Во прашање е поголема искористеност на стандардните веќе постојани капацитети, кои имаа помалку работа во претходните години. Како втора причина, зголемена е надворешната побарувачка на европскиот пазар. Во секој случај, тоа е добро за македонската економија и што ете по многу лош период ние застануваме на здрави нозе. Единствена опасност претстои од царинските рестрикции со кои се заканува ЕУ кон САД и обратно, па тоа може да ги направи попасивни планирањата. Инаку, не гледам друга причина зошто да не продолжи динамиката на раст - вели Кочовски.

Тој додава дека производството на челикот во Македонија може само да расте, бидејќи тоа е судбина на помалите и понеразвиени земји, додека оние поголемите и поразвиени интересот го насочуваат кон пософистицирани индустрии како на пример вештачката интелигенција.

Иако станува збор за суровина, а не финален производ и маржите се помали бидејќи нема додадена вредност, учеството на металуршката индустрија во македонскиот извоз е околу една третина. Конкретно, челичната индустрија претставува 15 отсто од вкупниот извоз и пет отсто од бруто-домашниот производ.

Александар Кузмановски

Можеби ќе ве интересира

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

Партиите со различни ставови за платите

Партиите со различни ставови за платите

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила