19 Декември, 2018
0.5124
    ADIN 660    -5.71%     ALK 8200    -0.24%     GRNT 800    0.72%     KMB 5023.88    -0.5%     MPT 47000    0.61%     MTUR 4900    0%     RADE 1800    -0.88%     RMDEN16 96.2    -0.82%     STB 1285.06    -0.08%     TTK 1245    0%     USJE 23000    -2.13%     ZLRB 6170    0%

Македонските лекари мигрираат во соседството?

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2018

Од соседна Албанија лекари се иселуваат, а на нивното место доаѓаат и лекари од Македонија за да работат. 

Фактор број еден се платите. 

Од 240 лекари кои дипломирале годинава, повеќе од 100 сакаат да ја напуштат земјата, тврди претседателот на Здружението на албански лекари,Фатмир Брахимај.

Тој вели дека во Албанија доаѓаат странци да се грижат за здравјето на албанските граѓани. Засега имаат евидентарни 35 странски лекари. 

„Тие се главно Италијанци, Грци, Македонци, Турци и Сиријци“ – додава тој.

Вели дека албанските лекари се предводат од мотото „Диплома во Албанија, работа надвор од неа“. 

Поради масовното заминување на здравствените работници албанската Влада најави мерки за намалување на оваа појава.

Годишно им заминуваат околу 150 лекари, а за осум месеци  земјата ја напуштиле околу 3.000 медицински сестри. Само во Германија во последните неколку години вработени се 520 албански лекари. 

Истиот проблем се случува и во Србија и Хрватска која е дел од ЕУ. Откако влегла во ЕУ, расте бројот на лекари кои се иселуваат. 

Можеби ќе ве интересира

ПЛАТИТЕ НА ЖЕНИТЕ ВО ОДНОС НА МАЖИТЕ: Eве каде е рангирана Македонија

ПЛАТИТЕ НА ЖЕНИТЕ ВО ОДНОС НА МАЖИТЕ: Eве каде е рангирана Македонија

РОКОТ ТЕЧЕ: Побрзајте во УЈП

РОКОТ ТЕЧЕ: Побрзајте во УЈП

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СЕ ТРЕСАТ: Волстрит во стрмоглав пад, сите ја чекаат драстичната одлука на оваа банка

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СЕ ТРЕСАТ: Волстрит во стрмоглав пад, сите ја чекаат драстичната одлука на оваа банка

Бектеши сигурен дека ќе има продавачи на зелените пазарчиња

Бектеши сигурен дека ќе има продавачи на зелените пазарчиња

Љушев: 5G технологијата ќе го смени светот

Љушев: 5G технологијата ќе го смени светот

Со колку невработени помалку ќе заврши 2018-та во Македонија?

Со колку невработени помалку ќе заврши 2018-та во Македонија?

БИТКОИНОТ ГО ВРАЌА УДАРОТ: Во еден ден бележи двоцифрен скок

БИТКОИНОТ ГО ВРАЌА УДАРОТ: Во еден ден бележи двоцифрен скок

За прв пат по долго време Банско не е најевтино зимувалиште во Европа, италијански центар му го зема приматот

За прв пат по долго време Банско не е најевтино зимувалиште во Европа, италијански центар му го зема приматот

ИНСТИТУЦИЈАТА ОБЕЗГЛАВЕНА: Што се случува во Државниот завод за ревизија ?

ИНСТИТУЦИЈАТА ОБЕЗГЛАВЕНА: Што се случува во Државниот завод за ревизија ?