16 Јануари, 2021
0.0182

МАКЕДОНСКО ПИЛЕШКО НА МЕНИТО И НА КФЦ - отворен нов производствен погон на „Интернешанал фреш фуд“

Објавено во: Економија 26 Ноември, 2020

Македонско пилешко месо ќе биде на менито на популарниот американски синџир КФЦ. 

Конзорциумот „Интернешанал фреш фуд“ ќе стартува со бројлерско производство во селото Гиновци во Општина Ранковце. Денеска беше отворен нов производствен капацитет за пилешко месо на овој конзорциум на домашни и странски инвеститори, а на отворањето присуствуваа премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски, министерот за економија Крешник Бештеши, за финансии Фатмир Бесими…

Се најавува отворање на нови 3.000 работни места, како и инвестиција од над 50 милиони евра во наредните пет години. Со отварање на „Интернешанал фреш фуд“ ќе се намали увозот на свежо пилешко месо и ќе се зголеми извозот на странските пазари.

Премиерот Зоран Заев нагкаси дека се работи за нова модерна инвестиција, со највисоки стандарди во производството на свежо пилешко месо.

„На овој начин ќе се намали увозот на свежо пилешко месо кој во моментов изнесува 95 отсто од домашната потрошувачка и ќе се зголеми извозот. Планот на инвеститорите е да создадат затворен круг на производство, почнувајќи од матични јата, инкубатори, станици, еднодневни пилиња, сопствени фарми, кланици, се до финален производ. Со изградбата на фарми и кланици низ целата држава за прв пат ќе имаме производство со запазување на најсовремените пракси за безбедност на храната“, изјави Заев и додаде дека со оваа инвестиција ќе се отворат 3.000 нови работни места и ќе се зголеми соработката со кооперантите и домашните производители на храна.

Освен во Гиновце, „Интернешанал фреш фуд“ ќе има свои фарми во Врапчиште – Тетовско, Кочани, Штип, Охрид Струга, Бетиница, Карбинци и Свети Николе.

Претставникот на компанијата, Абдулезел Догани рече дека ова е прва алка во еден голем ланец основан од домашен и странски капитал, чија основна дејност ќе биде производство на свежо пилешко месо.

„Во рамките на проектот предвидена е и изградба на фабрика за производство на храна во Свети Николе. На тој начин на земјоделците од овој регион ќе им се обезбеди сигурен пласман на земјоделските производи кој ќе се користат на храна на пилињата. Во наредните пет години вкупно ќе инвестираме 50 милиони евра, ќе го намалиме увозот и ќе го золемиме извозот на свежо пилешко месо, изјави Догани.

„Една од заложбите на Владата е зголемување на домашното производство на прехранбени и земјоделски производи.Чест ми е што денеска присуствував на почетокот со работа новиот производствен капацитет за пилешко месо“, порача Бектеши.

Според него, сопственото производство на храна е од голема важност за државата.

Се очекува дека ќе има голема побарувачка за свежо пилешко месо со оглед на фактот дека еден од партнерите на „Интернешанал фреш фуд“ е носителот на франшиза на КФЦ за балканските земји.

Можеби ќе ве интересира

Енергетска заедница: „Договорот помеѓу Макпетрол АД Скопје и Северна Македонија се приближува до целосна имплементација“

Енергетска заедница: „Договорот помеѓу Макпетрол АД Скопје и Северна Македонија се приближува до целосна имплементација“

Бил Гејтс купил земјиште во 18 американски држави

Бил Гејтс купил земјиште во 18 американски држави

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА ЌЕ ГО ПОВЛЕЧЕ ЗАКОНОТ ЗА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ - тој ќе се доработува

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА ЌЕ ГО ПОВЛЕЧЕ ЗАКОНОТ ЗА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ - тој ќе се доработува

Врнежите направија застој во Суводол: РЕК Битола работи со еден блок, надлежните тврдат дека системот е стабилен

Врнежите направија застој во Суводол: РЕК Битола работи со еден блок, надлежните тврдат дека системот е стабилен

Фатмир Битиќи: Физибилити студија и за Македонски железници - Транспорт и ТЕЦ Осломеј

Фатмир Битиќи: Физибилити студија и за Македонски железници - Транспорт и ТЕЦ Осломеј

То Вима: Извонредна енергетска соработка помеѓу Атина и Скопје

То Вима: Извонредна енергетска соработка помеѓу Атина и Скопје

Промени во врвот на ЗК Пелагонија

Промени во врвот на ЗК Пелагонија

Угостителите незадоволни и покрај враќањето на претходното работно време

Угостителите незадоволни и покрај враќањето на претходното работно време

Инспиративни до срж: Како македонска компанија ги руши стандардите на работењето

Инспиративни до срж: Како македонска компанија ги руши стандардите на работењето