15 Декември, 2019
0.0174

МАКЕДОНСКО СУДСТВО-НАРОДНА ГОЛГОТА: Паланчанец осуден на три месеци затвор оти украл 8 тегли ајвар

Објавено во: Македонија 01 Ноември, 2016

Долготрајни судски процеси, одложени постапки, укинати пресуди и повторно враќање на почетокот на голготата – години наназад проблеми со кои се соочува македонското судство.

Но, најболна точка од сето тоа е неправдата и нееднаквоста пред судот за обичните граѓани.

И додека се изнаслушавме како се местеле судски процеси, апсења, и се правеле криминали, за кои суд во државата изгледа воопшто не постои, Судот удри врз обичните граѓани за кои штедње нема.

Прост последен пример за погоренапишаното е осудата на жител од Крива Паланка за кражба на осум тегли домашен ајвар и слатко, како и за три шишиња сок.

Вест ја објави оваа сторија, а ја пренесоа поголемиот дел од медиумите, уште еднаш ги отвори небулозите на македонското судство.

За кривичното дело тешка кражба Паланчанецот Н.С. е осуден на казна затвор во траење од три месеци.

Казната е условна, тоа значи дека во следниот период паланчанецот ако направи исто или слично дело ќе мора да ја одлежи. 

„Кражба си е кражба, а македонските закони и судии се ригорозни кога е во прашање правдата“, пишуваат пак провладините портали пренесувајќи ја оваа информација, но забораваат да споменат дека пред правдата сите треба да се еднакви.

Можеби ќе ве интересира

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Какво време да очекуваме од утре?

Какво време да очекуваме од утре?

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Тетово и Битола утрово високо загадени

Тетово и Битола утрово високо загадени

Дескоска до Груевски: Вратата на мојот кабинет е отворена, го поканувам да дојде

Дескоска до Груевски: Вратата на мојот кабинет е отворена, го поканувам да дојде

Софија Богоева: Јавните површини може да се унапредат со активно учество на заедницата

Софија Богоева: Јавните површини може да се унапредат со активно учество на заедницата

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда