04 Декември, 2021
0.0207

Макрадули потврди дека вработените во пошти добиле плата

Објавено во: Економија 15 Октомври, 2021

Генералниот директор и претседател на Управниот одбор на „Пошта“, Јани Макрадули, попладнево изјави дека платата на околу 2.400 вработени во АД „Пошта на Северна Македонија“ утрово е пуштена на нивните сметки и тоа е во рамки на законскиот рок. 

Вели дека тие нема потреба да бидат загрижени за финансиската стабилност и нивните плати. Макрадули имаше средба со двата синдикати и таа следуваше откако вработените денеска почнаа да штрајкуваат за неисплатената  плата.  Макрадули рече дека не сака да го коментира тајмингот на овој протест, но на средбата со синдикатите, а потоа и на прес-конференција порача дека Управниот одбор направил низа напори и нема потреба за загриженост.

Вработени во Пошта на Северна Македонија протестираа денеска пред Дирекцијата за да изразат револт поради тоа што им доцнат платите. Боро Велигденов од Синдактот на Македонско пошти вели дека протестот е поддржан од двата синдикати во државното друштво.

Можеби ќе ве интересира

Што поголем број граѓани да работат од дома, порачаа властите во Швајцарија

Што поголем број граѓани да работат од дома, порачаа властите во Швајцарија

ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари

ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари

Бектеши најави замрзнување на цените на основните продукти

Бектеши најави замрзнување на цените на основните продукти

За прв пат заеднички настап на фирмите од регионот

За прв пат заеднички настап на фирмите од регионот

Извршителот Богатинов уште еднаш „го удри“ Самсоненко, запленети 10 милиони евра од неговата авио компанија

Извршителот Богатинов уште еднаш „го удри“ Самсоненко, запленети 10 милиони евра од неговата авио компанија

ИНТЕРВЈУ ДРАГАНА ЧИФЛИГАНЕЦ: Образованието ни дава доверба, сигурност, но само праксата може да не направи успешни

ИНТЕРВЈУ ДРАГАНА ЧИФЛИГАНЕЦ: Образованието ни дава доверба, сигурност, но само праксата може да не направи успешни

Повторно поскапува храната на глобално ниво

Повторно поскапува храната на глобално ниво

ФАКТОР ДОЗНАВА: Државниот ЕСМ купил струја за 3,85 милиони евра за само 7 дена!

ФАКТОР ДОЗНАВА: Државниот ЕСМ купил струја за 3,85 милиони евра за само 7 дена!

АНАЛИЗА ЗА КОМПАНИИТЕ ВО ЗОНИТЕ: Продуктивноста на трудот пораснала повеќе од платите, Деспотовски најавува промени

АНАЛИЗА ЗА КОМПАНИИТЕ ВО ЗОНИТЕ: Продуктивноста на трудот пораснала повеќе од платите, Деспотовски најавува промени