19 Август, 2019
0.0169

Макрон доаѓа во посета на Белград, а Вучиќ за него има неколку подароци

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска доаѓа во посета на Србија. 

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Макрон му подготви неколку подароци. Меѓу нив се и коњичка сабја М1895 како и два тома извештаи од дипломатијата на Кралството Србија од Париз.

Како што пишува “Политика” Макрон ќе добие српска сабја  за подофицери и војници која била дел од наоружувањето на српските подофицери и коњаницата во 1895 година и на која има изгравирано српски грб

Меѓу подароците кои ќе му бидат дадени на францускиот претседател се и двата тома извештаи на српската дипломатија. Првиот том “Мисија на Кралството Србија во Париз 1879-1885 и вториот том Мисија на Кралството Србија во париз 1885-1893.

Макрон ќе добие и пиротски килим.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

(ФОТО) СРБИТЕ ЗА НЕГО СОНУВААТ 70 ГОДИНИ: Ѕирнете го новиот автопат Милиош Велики

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Обвинувања за Рама дека е најкорумпиран премиер на Балканот

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

Што се случи со децата кои се затруја во Хрватска?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

(ВИДЕО) Машко - женска тепачка на плажа во Улцињ предизвика лавина реакции

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ

Петнаесета земја го повлекува признавањето на Косово, вели Дачиќ