07 Декември, 2022
0.0301

МАКРОН ГИ ОТВОРИ КАРТИТЕ ПРЕД ФРАНЦУЗИТЕ - сите треба да знаеме дека дојде крај на изобилството и безгрижноста

Објавено во: Свет 24 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Францускиот претседател Емануел Макрон ги предупреди Французите на „голема промена“ која ќе донесе „крај на изобилството и негрижата“. „Имаме голема промена“, предупреди шефот на државата, мислејќи на неодамнешната серија „сериозни кризи“, од Украина до сушата, говорејќи на почетокот на седницата на владата.

„Можеби изгледа дека моментот во кој живееме е структуриран од серија сериозни кризи (...) и можно е некои да ја гледаат нашата судбина како постојано управување со кризи или вонредни ситуации. Што се однесува до мене, верувам дека она низ што минуваме е повеќе голема промена или голем пресврт“, изјави Емануел Макрон за време на говорот пред неговите министри, кој овојпат беше одлично емитуван.

Тој ги повикува министрите да не подлегнуваат на демагогија.

На оваа ситуација „нашите сонародници би можеле да реагираат со голема вознемиреност“, рече Макрон и поради оваа причина ги повика членовите на владата „да ги именуваат работите многу јасно и без катастрофичности“. „Очекувам владата да го почитува дадениот збор и обврските што ги презедовме пред нацијата“, додаде тој.

Претседателот ги повика своите министри да не подлегнуваат на демагогија и да бидат сериозни и кредибилни. „Секогаш може да изгледа привлечно да се каже она што луѓето сакаат да го слушнат, но прво треба да се запрашате дали е тоа ефективно и корисно“, додаде тој.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Шојгу објави колку украински војници загинале во ноември

Шојгу објави колку украински војници загинале во ноември

(ВИДЕО) По тепачка во турскиот парламент, пратеник заврши во болница

(ВИДЕО) По тепачка во турскиот парламент, пратеник заврши во болница