16 Декември, 2018
0.3084
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Макрон го убедувал Трамп да не ја напушта Сирија

Објавено во: Свет 16 Април, 2018

Претседателот Доналд Трамп само неколку дена откако на Твитер најави дека ќе ги повлече сите американски војници кои служат во Сирија потоа се реши да ја бомбардира земјата во знак на казна за режимот на Башр ал Асад за кого тврдат дека извршил напад со хемиски отрови на сопствено население во градот Дума. 

Сепак, Трамп наместо да притиска за повлекување на американски војници нареди воздушен напад со наведувани проектили, и положбата на САД во сирискиот конфликт е засега во незавидна позиција. 

Тој имал разговор и со францускиот колега Емануел Макрон кој се потрудил да го убеди дека во најголем интерес на САД е да остане воено присутна во Сирија, што значи продолжен ангажман на специјалните воени единици кои им помагаат на бунтовничките групи, како и на морнарицата и авијацијата кои од американските носачи на авиони и разузнавачи ги опколуваат сириските територијални води. 

Макрон во интервју за француска телевизија вели дека Трамп ќе се предомисли и нема да го исполни најавеното повлекување на американски војници за Сирија да им ја препушти на решавање на сојузниците што е и главна карактеристика на американскиот воен интервенционизам, да бидат воено присутни во една хаотична земја над десет години. 

Сепак, Макрон кој се обидува да го продолжи американското присуство во Сирија, не го добива потребниот ефект бидејќи портпаролите на Трамп и натаму тврдат дека негова желба е американските трупи што побрзо да си одат од Сирија. Кога е во прашање Трамп никогаш не се знае што ќе одлучи конечно бидејќи според досегашното искуство него најважно му е јавното мислење, па така ако Америка сака воено да остане во Сирија може и да се предомисли.

Можеби ќе ве интересира

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата