24 Март, 2019
0.2879
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Макрон го убедувал Трамп да не ја напушта Сирија

Објавено во: Свет 16 Април, 2018

Претседателот Доналд Трамп само неколку дена откако на Твитер најави дека ќе ги повлече сите американски војници кои служат во Сирија потоа се реши да ја бомбардира земјата во знак на казна за режимот на Башр ал Асад за кого тврдат дека извршил напад со хемиски отрови на сопствено население во градот Дума. 

Сепак, Трамп наместо да притиска за повлекување на американски војници нареди воздушен напад со наведувани проектили, и положбата на САД во сирискиот конфликт е засега во незавидна позиција. 

Тој имал разговор и со францускиот колега Емануел Макрон кој се потрудил да го убеди дека во најголем интерес на САД е да остане воено присутна во Сирија, што значи продолжен ангажман на специјалните воени единици кои им помагаат на бунтовничките групи, како и на морнарицата и авијацијата кои од американските носачи на авиони и разузнавачи ги опколуваат сириските територијални води. 

Макрон во интервју за француска телевизија вели дека Трамп ќе се предомисли и нема да го исполни најавеното повлекување на американски војници за Сирија да им ја препушти на решавање на сојузниците што е и главна карактеристика на американскиот воен интервенционизам, да бидат воено присутни во една хаотична земја над десет години. 

Сепак, Макрон кој се обидува да го продолжи американското присуство во Сирија, не го добива потребниот ефект бидејќи портпаролите на Трамп и натаму тврдат дека негова желба е американските трупи што побрзо да си одат од Сирија. Кога е во прашање Трамп никогаш не се знае што ќе одлучи конечно бидејќи според досегашното искуство него најважно му е јавното мислење, па така ако Америка сака воено да остане во Сирија може и да се предомисли.

Можеби ќе ве интересира

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Британците најмногу патуваат во овие три земји

Британците најмногу патуваат во овие три земји

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен