23 Октомври, 2019
0.0172

Макрон ќе јаде ајвар во Белград

Објавено во: Свет 10 Јули, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигнува во дводневна посета на Србија на 15 и 16 јули, а ќе биде гостин на српскиот шеф на државата Александар Вучиќ. За време на неговата посета на Белград ќе биде обезбедуван од француската елитна борбена единица - Легија на странци.

Во Србија, околу 100 француски телохранители ќе останат за посетата на Макрон. Една група веќе пристигна во Србија и подготвува план за заштита со припадниците на српската полиција и безбедносните служби.

Група од околу 50 француски телохранители, веќе се во Белград, со колеги од Србија ги проверуваат сите точки на кои ќе остане Макрон, како и правците низ кои ќе помине. Според некои информации, францускиот претседател, најверојатно, ќе биде сместен во хотелот Хајат.

Улиците низ кои че поминува претседателот на Франција ќе бидат затворени, зградите ќе бидат пополнети со снајперисти. Членовите на жандармеријата, исто така, ќе ги контролираат пешаците кои ќе бидат во близина на местото каде што се наоѓа Макроун.

На Макрон, кој ќе помине два дена во Белград, ќе му бидат сервирани српски и специјалитети од регионот, а како специјалитет за францускиот претседател ќе биде послужен со сарма, проја, разни пити, ајвар, скара. Со оваа висококвалитетна кујна ќе се служат најквалитетни локални вина.

Околу 20 различни договори ќе бидат потпишани за време на посетата на Макрон. Француските компании сè повеќе се заинтересирани за соработка во информатичката технологија, транспортот и рударството.


Можеби ќе ве интересира

КАТАЛОНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Подготвија нова декларација за независност

КАТАЛОНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Подготвија нова декларација за независност

EКСТРЕМИСТИ ГАЗЕА ПЕШАЦИ ВО ОСЛО: Повредени се бебиња

EКСТРЕМИСТИ ГАЗЕА ПЕШАЦИ ВО ОСЛО: Повредени се бебиња

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви