30 Јуни, 2022
0.0219

Макрон се надева дека следните денови има надеж за договор меѓу Македонија и Бугарија

Објавено во: Свет 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Според францускиот претседател Емануел Макрон уште има простор за договор меѓу Македонија и Бугарија. 

Макрон денеска во Брисел изјави дека е „малку прерано“ да се предвиди договор меѓу Бугарија и Македонија по самитот на ЕУ за Западен Балкан.

„Наредните часови и денови ќе бидат важни за да се види дали ќе најдеме договор меѓу Северна Македонија и Бугарија... сè уште е прерано“, изјави Макрон.

Бугарија го оцени овој предлог како добар. Имаше и политичари кои повикаа Бугарија да го прифати овој предлог, затоа што не се знае каков би бил следниот. 

Но, македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска го одби предлогот на Франција и побара да го почитуваат македонскиот народ. 

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар