30 Јуни, 2022
0.0238

Макрон си го одбра премиерот, ќе чека нов Сенат во јуни

Објавено во: Свет 13 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон го одбра Едуар Филип за нов премиер кој ќе ја води привремената влада додека не се одржат нови предвремени парламентарни избори.

Согласно договорот, со Ален Жипе, лидерот на конзервативните републиканци владата би требало да биде формирана во понеделник, а ќе функционира се до одржувањето на предвремените парламентарни избори закажани за 11 и 18 јуни.

На ваквите тврдења реагираше членот на раководството на ЛР, Франсоа Бароан, кој во изјава за телевизијата БФМ нагласи дека не може да замисли оти некој од редовите на Републиканците преку ноќ би преминал во партијата Напред (ЕМ) на Макрон.

- Ќе се бориме за мнозинство. Ален Жипе ја потврди својата целосна поддршка на кандидатите на партијата Републикнаци, изјави Бароан, изразувајќи надеж дека „Жипе нема да се приклони кон Макрон“.

Во Франција најголемата моќ ја има претседателот на државата, додека пак премиерот има повеќе симболична функција и кој и да биде одбран за нов предводник на владата ќе одговара пред Макрон.

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар