11 Ноември, 2019
0.0191

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Објавено во: Балкан 21 Октомври, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон се очекува да ги посети Албанија и Северна Македонија следниот месец.

Во својот јавен коментар по блокирањето на започнувањето на преговорите со овие земји со ЕУ, тој рече дека ќе се сретне со премиерите Еди Рама и Зоран Заев за да разговараат за реформите и чекорите што државите од Западен Балкан мора да ги преземат.

Со својата посета, Макрон се чини дека има за цел да им докаже на Албанија и Македонија дека европската перспектива на овие земји е отворена и Франција ќе им помогне да ја постигнат оваа цел.

Дипломатски извор во Тирана за Exit.al изјави дека нема детали за оваа посета, бидејќи неодамна беше решено и сè уште останува во принцип само ветувањето.

Макрон последен пат го посети Балканот со гостувањето кај Србија на 16 јули, по одржувањето на Самитот во Париз за преговорите меѓу Србија и Косово. 

Се чини дека критичката реакција на многу европски земји на практичното француско вето на Албанија и особено на Северна Македонија, го натера Макрон конечно да ги посети двете земји.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Вучиќ ќе го праша Макрон кој од регионот може во ЕУ, а кој не

Вучиќ ќе го праша Макрон кој од регионот може во ЕУ, а кој не

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

Дали ќе се промени климата на Балканот?

Дали ќе се промени климата на Балканот?

(ВИДЕО) ОПАСНОСТА НЕ СЕ НАМАЛУВА: Поплавите прават штети во Црна Гора

(ВИДЕО) ОПАСНОСТА НЕ СЕ НАМАЛУВА: Поплавите прават штети во Црна Гора