23 Март, 2018
0.0606

Максим Димитриевски ќе го менува Циц за градоначалник на Куманово

Објавено во: Македонија 12 Август, 2017

Екс советникот на општина Куманово, сегашен пратеник и функционер на СДСМ, Максим Димитриевски најверојатно е главен кандидат за замена на Зоран Дамјановски Циц во трката на локалните избори за Куманово. 

Ова ќе биде една од можните рокади за внатрешен избор на кандидати во СДСМ, бидејќи најпрво ќе се оди со лични кандидатури преку партиските тела, а потоа ќе се донесе одлука на кого ќе му биде дадена поддршка во кампањата за локалните избори. 

Можна е и смена на Андреј Жерновски како главен кандидат за општина Центар и во СДСМ веќе се разгледуваат можности за нови имиња кои би истрчале на 15 октомври. 

СДСМ треба да размислува и за општина Струмица, дали ќе оди со позвучно име или ќе му даде шанса на некој од тим кој претходно беше воден од Зоран Заев кој се повлече поради премиерската функција. 

Можеби ќе ве интересира

Алармантен водостојот на Охридското езеро

Алармантен водостојот на Охридското езеро

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Плачковица-Штип

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Плачковица-Штип

Протест пред МНР- Што му порачаа на Коѕијас?

Протест пред МНР- Што му порачаа на Коѕијас?

Во најкусиот месец за задоволување на основните потреби на четиричлено семејство биле потребни 32.383 денари

Во најкусиот месец за задоволување на основните потреби на четиричлено семејство биле потребни 32.383 денари

ИВАНОВ ДЕЦИДЕН, не го потпишува указот за Законот за јазици, што е следно?

ИВАНОВ ДЕЦИДЕН, не го потпишува указот за Законот за јазици, што е следно?

За дел од Грците историското слетување на Коѕијас било ладно пречекано

За дел од Грците историското слетување на Коѕијас било ладно пречекано

„Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан и во Македонија

„Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан и во Македонија

Коѕијас ќе оствари средби со македонскиот државен врв

Коѕијас ќе оствари средби со македонскиот државен врв

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев предлага промена на нашето име?

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев предлага промена на нашето име?