18 Ноември, 2019
0.0178

Манчевски: Ако не ги ажурираат податоците, институциите нема да ја земат платата

Објавено во: Финансии 08 Октомври, 2019

Дамјан Манчевски, министерот за информатичко општество и администрација, синоќа рече дека институциите кои нема да ги ажурираат податоците во скапоплатениот систем за евиденција, за кој ревизорите утврдија дека не работи, нема да добијат плата.

- Не се евидентирани проблеми во финансиите, во ИТ-хоризонталните системи имаме проблем, големи пари се платени Едвај 80.000 службеници се евидентирани, а има 130.000.  Но со Агенција за вработување и УЈП се поврзавме. Ако не се ажурираат институциите, нема да може да ја земаат платата. Тоа не е страшна операција туку е  пренесување на податоците. Да си знаат дека се оди компјутерски и автоматски, ќе мора да си ги почитуваме законите, рече Манчевски синоќа во емисијата „24 Анализа“.

Инаку ревизорите утврдија дека државата потрошила милиони евра за да набави ситем за евиденција на вработените во јавната администрација и така да ја зголеми нивната ефикасност, но иако последните години дополнително за него се трошени многу пари, тој не функционирал. 

Станува збор за таканаречениот „Интергиран систем за управување со човечки ресурси (ИСУЧР) кој во 2014 година бил платен два милиони евра. Кај службениците треба да ја организира персонална евиденција, пресметката на плата, генерирањето извештаи и управувањето со учинок. 

Во системот не се внесувале податоци од дури 201 институција, кои немале внесено ниту еден вработен.Можеби ќе ве интересира

Која домашна банка ќе му даде кредит на буџетот идната година

Која домашна банка ќе му даде кредит на буџетот идната година

Министрите Мила Царовска и Арбр Адеми имаат најтешко буџетско чекмеџе

Министрите Мила Царовска и Арбр Адеми имаат најтешко буџетско чекмеџе

Германските фирми ја фалат Владата што го замрзна прогресивниот данок

Германските фирми ја фалат Владата што го замрзна прогресивниот данок

Први критики од бизнисот за буџетот, Арсовска прашува - на што базира проекцијата за раст

Први критики од бизнисот за буџетот, Арсовска прашува - на што базира проекцијата за раст

Буџетот идната година ќе тежи 3,9 милијарди евра

Буџетот идната година ќе тежи 3,9 милијарди евра

НОВ СИЛЕН ИГРАЧ ВО НАЈАВА - Големи прегрупирања на банкарската сцена

НОВ СИЛЕН ИГРАЧ ВО НАЈАВА - Големи прегрупирања на банкарската сцена

ФИНАНСИИ СЕ ПРАВДА - од прогресивниот данок се собраа за 51,2 отсто пониски приходи од потенцијалот

ФИНАНСИИ СЕ ПРАВДА - од прогресивниот данок се собраа за 51,2 отсто пониски приходи од потенцијалот

МОЌЕН БАНКАРСКИ БРЕНД НА ПАЗАРОТ - Шпаркасе ја купи Охридска банка

МОЌЕН БАНКАРСКИ БРЕНД НА ПАЗАРОТ - Шпаркасе ја купи Охридска банка

Каевски: Парите за спортските објекти се намалени поради Охридскиот базен

Каевски: Парите за спортските објекти се намалени поради Охридскиот базен