23 Април, 2018
0.0553

МАПА НА МРЗЛИВОСТ: Каде сме ние?

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Американски научници од Стенфорд универзитетот направија мапа за мрзливост на која е прикажано во која земја колку луѓето се физички активни. 

На врвот е Хонг Конг каде луѓето прават по  6.880 чекори дневно, а на дното е Индонезија со 3.513 чекори дневно. 

Во САД и Мексико луѓето приближно се движат, но Американците се подебели. 

Во Србија луѓето прават по 5000 чекори во просек, а слична е состојбата и со Македонија. 

Јапонците прават по 6000 чекори дневно, Шпанците нешто помалку од 6000, Бразил нешто над 4000. 

Во Шведска е мал јазот меѓу неактивни и активни луѓе, а со тоа и бројот на дебели луѓе е мал. 

Можеби ќе ве интересира

Вијаграта значително го намалува ризикот од канцерогени заболувања

Вијаграта значително го намалува ризикот од канцерогени заболувања

Јужна Кореја ја сопре пограничната пропаганда против Северна Кореја

Јужна Кореја ја сопре пограничната пропаганда против Северна Кореја

Пронајден нов начин за справување со Алцхајмеровата болест

Пронајден нов начин за справување со Алцхајмеровата болест

Спас за светот: Случајно креиран ензим кој јаде пластичен отпад

Спас за светот: Случајно креиран ензим кој јаде пластичен отпад

Караџиќ денеска поднесува жалба во Хаг

Караџиќ денеска поднесува жалба во Хаг

Фото: Сите се среќни без Трамп, дури и Меланија

Фото: Сите се среќни без Трамп, дури и Меланија

Поранешна порно актерка: „Добив закани по животот од Исламска држава“

Поранешна порно актерка: „Добив закани по животот од Исламска држава“

СВЕТ: Гол напаѓач уби четворица луѓе во ресторан

СВЕТ: Гол напаѓач уби четворица луѓе во ресторан

Првиот посетител на Трамп, Емануел Макрон со симболичен подарок за претседателот на САД

Првиот посетител на Трамп, Емануел Макрон со симболичен подарок за претседателот на САД