29 Март, 2020
0.0496

Маричиќ и Тошковски во жестока дебата: Снимките на Милошоски и ЗЈО ги „препукаа“

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2020

 Мафијата на ВМРО-ДПМНЕ се обидува да зададе последен удар врз судството, обвини Бојан Маричиќ од владеачката СДСМ за време на синоќешната дебата на Алсат на која имаше жестоки препукувања меѓу него и претставникот од ВМРО ДПМНЕ Панче Тошковски .

Во фокус на дебатата беа “бомбите“ кои што пратеникот Милошоски ги достави до ОЈО а се однесуваат на екс премиерот Зоран Заев.

Според Маричиќ снимката е доказ дека било неопходно донесување на законот за ЈО и дека ВМРО ДПМНЕ немаат мерка колку лаги можат да изустат само за да ја извртат вистината во своја корист.

Од друга страна пак Тошковски вели дека снимките јасно покажуваат дека без Заев не може да фунцкионира ни судството ни обвинителството и дека под негова контрола бил и Врховниот суд но работата на Катица Јанева.

Тошковски бара секој кој се огрешил пред Законот да одговара.

Меѓудругото Маричиќ истакна дека неговата партија е на располагање и по изборите да разговара со ВМРО ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство кој беше протуркан пред да се распушти Законодавниот дом.

Можеби ќе ве интересира

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Шилегов ги замени контејнерите што беа запалени за време на полициски час

Шилегов ги замени контејнерите што беа запалени за време на полициски час

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час