28 Септември, 2022
0.0336

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

Објавено во: Македонија 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ како одговор на новинарско прашање денеска рече дека на државните инстуции во Макеоднија и Бугарија ќе им треба две години координација за да ги имплементираат препораките на бугарско-македонскиот историски мешовит комитет.

Заедничката историска комисија во понеделникот преку Министерството за надворешни работи објави заедничка декларација за чествување на средновековните ликови Цар Самуил, свети Кирил и Методиј, свети Климент и свети Наум, како и корекции од средновековниот период во бугарските македонските учебници од основно училиште.

„Има многу процедури кои што ќе треба да се направат, но нас ни е важно резултатите да се преточат во општеството без да се загуби нашиот интерес“, рече Маричиќ.

Вицепремиерот додаде дека очекува и Софија да го имплементира договореното во наредниот период.

„Вредно е ако седум врвни историчари кои сме ги поставиле, се согласиле со тој текст, така што ако тоа отвори задничко видување, тоа треба да се цени и да се почитува. Им веруваме на луѓето кои работат таму. Се што ќе направиме ние, очекуваме тоа да го направи и Софија“, искоментира Маричиќ.

Тој дополни дека членовите на комисијата за одредени специфични периоди може да побараат консултации и со други надворешни стручњаци кои не членуваат во комитетот.

„Станува збор за реномирани стручњаци кои работат и во странски универзитети и на кои никој досега не им ја оспорил стручноста. Работат и во Институтиот за национална историја и со години работат во други образовни институции. Секако дека може да дадат покани за експертиза и до други стручњаци“, изјави вицепремиерот.

Можеби ќе ве интересира

Примислав Димовски е сменет од позицијата Началник на интервентна полиција на негово барање

Примислав Димовски е сменет од позицијата Началник на интервентна полиција на негово барање

ВОНРЕДНА ВЕЧЕРНА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ - што ли ќе и соопшти на јавноста

ВОНРЕДНА ВЕЧЕРНА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ - што ли ќе и соопшти на јавноста

АНИМА МУНДИ СЕ ПОФАЛИ ДЕКА НИВНАТА ОСНОВАЧКА, ВЕГАНКАТА ПЕШЕВСКА СТАНАЛА ДИРЕКТОРКА - ова е прв пат да се назначи активист за директор на јавно претпријатие

АНИМА МУНДИ СЕ ПОФАЛИ ДЕКА НИВНАТА ОСНОВАЧКА, ВЕГАНКАТА ПЕШЕВСКА СТАНАЛА ДИРЕКТОРКА - ова е прв пат да се назначи активист за директор на јавно претпријатие

РАДМИЛА ПЕШЕВА ЌЕ РАКОВОДИ СО ЈП ЛАЈКА, А САИД САИД СО ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА - Крсте Петревски ќе управува со Градски Паркинг, има и други нови директори

РАДМИЛА ПЕШЕВА ЌЕ РАКОВОДИ СО ЈП ЛАЈКА, А САИД САИД СО ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА - Крсте Петревски ќе управува со Градски Паркинг, има и други нови директори

УДРИЛ СО КОЛАТА ВО ДВАЈЦА ПОЛИЦАЈЦИ И НИВНИТЕ ВОЗИЛА - го повредил и нив и мигрантите кои ги криумчарел

УДРИЛ СО КОЛАТА ВО ДВАЈЦА ПОЛИЦАЈЦИ И НИВНИТЕ ВОЗИЛА - го повредил и нив и мигрантите кои ги криумчарел

НА ДИРЕКТОРСКОТО МЕСТО НА ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА ПРОДОЛЖУВА КОСАНА МАЗНЕВА - еве кои се другите назначени први луѓе на јавните претпријатија

НА ДИРЕКТОРСКОТО МЕСТО НА ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА ПРОДОЛЖУВА КОСАНА МАЗНЕВА - еве кои се другите назначени први луѓе на јавните претпријатија

Не се знае дали возачот кој излета во Вардар имал сопатници, водите се пребаруваат и денес

Не се знае дали возачот кој излета во Вардар имал сопатници, водите се пребаруваат и денес

Данела Арсовска денеска ќе ги објави новите директори

Данела Арсовска денеска ќе ги објави новите директори

Апасиев ја поднесе референдусмата иницијатива до ДИК: Ако Талат Џафери не спречи, ќе го блокираме Собранието

Апасиев ја поднесе референдусмата иницијатива до ДИК: Ако Талат Џафери не спречи, ќе го блокираме Собранието