05 Јуни, 2020
0.0245

Маричиќ: Заев на 29 октомври оди кај Конте во Рим

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2019

Бојан Маричиќ, техничкиот секретар на Владата за евроинтеграции, синоќа во емисијата „Топ Тема“ откри дека премиерот Зоран Заев на 29 октомври оди на средба во Рим кај шефот на италијанската Влада, Џузепе Конте. Заев е поканет затоа што Италија сака повторно да го отвори прашањето за проширување на ЕУ.

Италијанскиот премиер, како што наведуваат медиумите, сака „да ја исправи неправдата која ЕУ им ја нанесе на Македонија и Албанија со неодредувањето на датумот за преговори на Самитот во Брисел, и му упатил покана на Заев да се сретнат пред новиот Совет на министри на ЕУ кој треба да се одржи на 19-ти ноември.

- Поканата пристигна денеска, премиерот следната недела, ако не се лажам на 29 октомври, патува за Рим. Потоа ќе замине во Брисел на проштална вечера на Федерика Могерини, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, рече Маричиќ.

Владиниот советник сепак тврди дека не е познато како ќе се реши политичката  криза која настана со одложувањето на датумот со краткорочна средба.

„Седумгодишно преговарање со Србија и Црна Гора не дава резултати, тоа не дава резултати, според Макрон тие се премногу бирократски. Допрва од Европската комисија и од Франција ќе бараме отворен дијалог да видиме што е таа методологија која се бара во преговорите. Веќе разговарав со Брисел, никој нема идеја што тоа би значело“, додаде Маричиќ.

Италија ќе го наметне прашањето кое засега не добива „зелено светло“ на новиот министерски состанок, кој ќе се одржи на средината на ноември. Враќањето на маса на ова прашање би значело отворање дебата меѓу земјите членки на ЕУ и нова можност за консензус откако Македонија не доби датум за отворање преговори на Самитот на европските лидери во Брисел.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник