26 Мај, 2020
0.0401

МАРК ЗАКЕРБЕРГ, ВОРЕН БАФЕТ, ЏЕК МА: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

Објавено во: Финансии 31 Март, 2019

Денес, Ворен Бафет има 75 милијарди долари. Постигнувањето на богатство од 10 цифри му однело 26 години. Толку време поминало од моментот кога бил милионер, до моментот во кој веќе бил милијардер.

Бил Гејтс денес има 90 милијарди долари. Му требале само пет години за да стигне од првиот милион до првата милијарда.

Ова е прилично брзо, но сепак неколку пати подолго споредбено со оној кој најбрзо натрпуал богатство од 7 цифрено до 10 цифрено. И токму тоа е основачот на Фејсбук Марк Закерберг, кој за само една година од еден милионер се претвора во милијардер.

Закерберг дебитираше на листата на светски милијардери во 2008 година. Тој тогаш имаше 23 години. Уште во 2009 година, тој излезе од таа листа, поставувајќи пад на акциите на Фејсбук. Следната година, сепак, се врати меѓу најбогатите луѓе на планетата и оттогаш остана на чело.

Не е изненадувачки дека основањето на една голема технолошка компанија е еден од најбрзите начини да се стане милијардер.

На творецот на Амазон, Џеф Безос, му требаа само две години да стане од милионер - милијардер.

Коосновачите на Google, Лари Пејџ и Сергеј Брин, имаат потреба од пет години за да стигнат таму.

Видете уште неколку познати милијардери и колку време им требало за тие да ја полнат својата банкарска сметка со 10-цифрен износ:

Карлос Слим - 26 години

Бернар Арно - 21 година

Мајкл Блумберг - 21 година

Амансио Ортега - 16 години

Џек Ма - 10 години

Лари Елисон - 7 години

Ма Хуатенг – 3 години

Можеби ќе ве интересира

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички

Интервју Јошевски: Финансиските друштва како банкарството од сенка ќе бидат финансиска поддршка за населението во пост-Ковид кризната иднина

Интервју Јошевски: Финансиските друштва како банкарството од сенка ќе бидат финансиска поддршка за населението во пост-Ковид кризната иднина