26 Ноември, 2022
0.0337

Мартенс: Останете и во иднина професионални како што сте досега, индустријата и стопанството пред нов предизвик

Објавено во: Економија 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Патрик Мартенс, директор на Делегацијата на германското стопанство за Северна Македонија, Косово и Албанија


Сакам да ги искажам моите искрени честитки за 10 годишниот јубилеј на економскиот портал Фактор. Сметам дека е од особена важност постоењето на портал чиј фокус е само стопанството и кој не информира за економските случувања во земјата, но и во светот. Фактор е медиум кој не Ве уморува со политика.

За нас Фактор претставува портал каде вестите кои ќе ги прочитаме ги сметаме за релевантни, што е особено важно во време на лажни вести, каде секој поединец може да отвори портал и да пренесува буквално што сака.

Со Фактор соработуваме од самиот почеток на неговото постоење, имаме одлична соработка која се надевам дека ќе продолжи и во следните 10 години.

Честитки до сите уредници и новинари кои го сочинуваат овој портал, останете и во иднина професионални како што сте досега!

Со воениот нападот од страна на Русија врз Украина, но пред се индустрија во Европа се ставени пред нови задачи кои се нов предизвик за Европа.

Ова влијае на целокупното производство, почнувајќи со пекарите каде се произведува леб, па се до челичната индустрија.

Компаниите не се секогаш во состојба зголемените трошоци на производството да ги надоместат преку повисоки трошоците кон клиентите. Од овие причини некои од производителите се приморани привремено да го стопираат во целост производството што ќе доведе до нарушување на синџирите на добавувачи во Европа.

Драматично е дека во производство во сите овие фабрики чие производство работи на високи температури, самото функционирање на печките не дозволува нивно исклучување. Покрај индустријата за челик, погодена е и индустријата за преработка на стакло, пластика, фармацевтска и хемиската индустрија.

За индустриското производство во Европа мора веднаш се најде најскоро преодно решение за да се надминат следните месеци, како и да се овозможи конкурентно производство на индустријата со набавка на енергија од други земји.

Долгорочна цел и понатаму треба да е декарбонизација и следење на Green deal, односно да се форсира производство на енергија со обновливи извори на енергија и зелен водород, воедно истовремено Европа да успее да стане независна од увозот на енергија. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Заминува позната компанија, ова е уште еден удар за Путин

Заминува позната компанија, ова е уште еден удар за Путин

„Македонската економија во двоен шок – каде се движиме? “

„Македонската економија во двоен шок – каде се движиме? “

Катастарот ги поскапе услугите и до 500 отсто, Комората на геодети разоткри повисоки цени

Катастарот ги поскапе услугите и до 500 отсто, Комората на геодети разоткри повисоки цени

ШТРАЈК НА ЦРН ПЕТОК - работниците на Амазон бараат повисоки плати, штрајкувачки акции во 30 земји

ШТРАЈК НА ЦРН ПЕТОК - работниците на Амазон бараат повисоки плати, штрајкувачки акции во 30 земји

АВСТРИЈЦИТЕ СЕ ПЛАШАТ ОД „ЗАТЕМНУВАЊЕ“: Над половина од граѓаните не би им помогнале на соседите

АВСТРИЈЦИТЕ СЕ ПЛАШАТ ОД „ЗАТЕМНУВАЊЕ“: Над половина од граѓаните не би им помогнале на соседите

Во што вложи „Жикол“? Добивката е 2,5 денари за акција!

Во што вложи „Жикол“? Добивката е 2,5 денари за акција!

Азески на средба со Маричиќ: Бизнисот бара департизација на институциите за олеснување на преговарачкиот процес со ЕУ

Азески на средба со Маричиќ: Бизнисот бара департизација на институциите за олеснување на преговарачкиот процес со ЕУ

Си-Ен-Ен: Американско-кинеската чип војна се прелева и во Европа

Си-Ен-Ен: Американско-кинеската чип војна се прелева и во Европа

КОМПАНИЈА ЗА БАЛОНИ ОВОЗМОЖУВА ПОГЛЕД ВРЕДЕН 200.000 ЕВРА: Експанзија на вселенскиот туризам

КОМПАНИЈА ЗА БАЛОНИ ОВОЗМОЖУВА ПОГЛЕД ВРЕДЕН 200.000 ЕВРА: Експанзија на вселенскиот туризам