11 Август, 2020
0.0377

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Објавено во: Балкан 04 Јули, 2020

Вирусот ни кажа јасно дека за него нема сезона, нема намалување значајно во текот на летото, ниту пак се очекува во кое било годишно време, вели епидемиологот д-р Предраг Кон од Србија. Во Србија сега се задолжителни маските на која било затворена локација, а КОн велчи дека маски ќе носиме сигурно до следната пролет. Смета дека вирусот ќе биуде доста активен можеби и две години.

Ова ќе биде во бранови, можеби пак ќе имаме пад, но штом дојде до отпуштања ќе има и раст и така ќе биде до пронаоѓањето вакцина. Ако не биде пронајдена, ќе се заразиме сите, ама буквално сите или барем повеќе од половина до светската популација, вели Кон. 

Можеби ќе ве интересира

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените