26 Мај, 2020
0.0363

Масовен протест во Белград на опозицијата и на граѓаните од „Еден од пет милиони“

Објавено во: Балкан 13 Април, 2019

По четири месечните протести ширум Србија, денеска во 15 часот во Белград пред Собранието започна најавениот голем протест на опозицијата. Според слободни проценки, пред српското Собрание има десетици илјади лица, најмногу досега, кои и покрај опструкциите за превоз до Белград, успеаа да дојдат од цела Србија.

Од друга страна, уште од синоќа во српскиот Параламент, но и во градското Собрание на Белград, како и во општините, се наоѓаат пратеници од владејачките партии, кои ги бранат овие институции од, како што велат, „упади на насилници“.

Во српското Собрание присутни се и полициски сили.

Десетици илјади граѓани засега мирно и достоинствено протестираат, а досега на говорницата говореа повеќе јавни личности, меѓу кои и новинарот Срѓан Шкоро, професорот Чедомир Чупиќ, актерот Сергеј Трифуновиќ и други.

Од нивните говори, но и од скандирањата на присутните на протестот, испратена е порака до претседателот Александар Вучиќ да поднесе оставка. Истото се бара и до целото државно раководство. Оставки, слободни и фер избори и слобода за медиумите, се барањата на опозицијата.

На протестот „Сите како еден – Еден од пет милиони” прочитани се барањата за формирање заедничка комисија на власта и опозицијата за дефинирање на фер и  праведни изборни услови, избор на нов состав на Регулаторниот тело за електронски медиуми (РЕМ) и избор на технички и уредувачкиот тим на Радио-телевизија Србија и Радио-телевизија Војводина.

Претставниците на протестот „Еден од пет милиони” порачаа дека се подготвени за разговор со надлежните органи и оти во следните денови ќе делегираат претставници за сите три предложени работни групи.

-За започнување на дијалогот, ние не само што ги определивме претставниците на опозициските партии, туку и претставниците на здруженијата, беше нагласено од собирот.FOTO: DUŠAN MILENKOVIĆ / RAS SRBIJA


Можеби ќе ве интересира

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Угостителството започна со работа во Грција

Угостителството започна со работа во Грција

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат