26 Февруари, 2020
0.0201

Мате Римац стана најбогатиот Хрват

Објавено во: Финансии 26 Мај, 2019

Мате Римац стана најбогатиот човек во Хрватска откако во неговата компанија влегоа Хјундаи и Киа.

Економистот Ивица Бркљаќ пресметал, според информациите за сопственичката структура која ја изнел самиот Римац, дека Римац Автомобили вредат 4,3 милијарди куни, пренесува хрватски Индекс

Бидејќи делот на Римац изнесува нешто помалку од 50  посто, тоа е износ од околу 2 милијарди куни, што го сместува на самиот врв на листата најбогати луѓе во Хрватска.

-Во неодамнешно интервју по повод веста дека Хјундаи и Киа одлучиле да вложат 80 милиони евра во Римац Автомобили, Римац го кажал следново:

-А што се однесува до сопственоста, сега поседувам 47,7 посто. Кинескиот Камел груп има 14 посто, Хјундаи 11, Порше 10, Киа 2,7 посто и останатото се помали делови на досегашните вложувачи од 2012 и 2013 година.

Можеби ќе ве интересира

КОЈ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК ЛАПНА МЕСЕЧНА БРУТО ПЛАТА ОД 250 ИЛЈАДИ ЕВРА - УЈП пак не откри имиња

КОЈ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК ЛАПНА МЕСЕЧНА БРУТО ПЛАТА ОД 250 ИЛЈАДИ ЕВРА - УЈП пак не откри имиња

Ја фаќа ли корона вирус и Македонската берза?

Ја фаќа ли корона вирус и Македонската берза?

(ВИДЕО) ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Две земји во борба за „зеленото злато“

(ВИДЕО) ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Две земји во борба за „зеленото злато“

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари