27 Мај, 2022
0.0246

МАТЕЈ ТОЧНО ЗНАЕЛ КАДЕ ОДИ, НЕ БИЛ ДЕЗОРИЕНТИРАН: Екпертите кои трагаат по младиот Хрват тврдат дека точно ја знаел целта

Објавено во: Балкан 15 Јануари, 2022

Маршрутата што ја поминал младиот сплиќанец Матеј Периш ноќта на неговото исчезнување, неколку пати е обележана и реконструирана и веќе е целосно позната, но описот на движењето не дава одговор на прашањето зошто младиот човек се движел токму по таа рута.

Во досегашната истрага, некои експерти забележуваат дека Матеј без никакви проблеми се движи низ белградските улици, иако неговата и навигациската рута не се преклопуваат во еден краток дел, по што Матеј се враќа на дадената рута. Во случај да имал намера да стигне некаде, може да се претпостави дека тој во странска земја се потпирал на упатствата што му ги нуди мобилната навигација.

Ако е така, тој самиот ја барал рутата до посакуваната локација, но постои и можност некој што го чекал таму да ја споделил со него, било преку WhatsApp или преку Telegram.

И таткото на Матеј, Ненад Периш, неколку пати спомна како му се чини дека син му трча кон одредена цел на снимките.

- Не трчаше, како што гледам, без да знае каде трча – рече таткото на младиот човек.

Ако се погледне рутата по која Матеј поминал од пристаништето и се спореди со навигациските правци, се чини дека неговата рута навистина континуирано „тече“ кон крајната дестинација. Во исто време, некои негови реакции, како запирање на таксито и едно одлучувачко вртење, покажуваат напор да се врати на вистинскиот пат.

Матеј, освен тоа, не ги вознемирува минувачите, не се тетерави, се оддалечува од возилото, вешто ја прескокнал оградата пред ресторанот и не се однесувал дезориентирано. Напротив, од таа перспектива изгледа точно знае каде да оди во темните и полупразни улици на непознат град.

Експертите воочуваат дека по разделбата со таксистот, тој до дестинацијата стигнал за само три минути, што ги исклучува случајноста за неговото криење во шпанската куќа, но, сепак, со претпоставка дека имал намера да стигне до ресторанот Саванова, потврдува дека бил ниту  изгубен,ниту дезориентиран.

Пристигнувајќи во ресторанот Саванова, кој не работел, ја намалил брзината и свесен за просторот околу него, ја прескокнал оградата што му стоела на патот, што повторно докажува дека моторната способност не му била нарушена и продолжил да се движи ида бара излез на шеталиштето. Таму се спуштил по скалите кон Сава, но тука завршува објавениот клип од надзорната камера.

Не е јасно дали некој друг бил долу или кој се движел низ ресторанот надвор од најавената временска рамка, и што можеби се случило откако Метју се приближил до реката. Неговиот татко Ненад Периш исто така изјави:

- Се појавија секакви теории. Неговото влегување во водата не се гледа и има некои движења за кои не можам точно да разјаснам за што точно се работи. Треба да се утврди дали на снимката се гледа дека некој друг бил таму или се работи за нешто друго – рече тој.

Бидејќи квалитетот на снимката е многу лош, навистина е тешко да се погоди дали се работи за движења на еден или повеќе луѓе или прекршување на светлината од водата.


Можеби ќе ве интересира

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“