20 Октомври, 2018
0.3408
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Мажот кој го носел убиецот на Викторија од Русе до Хамбург раскажува што правеле пред злосторството

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2018

Во ромската населба Русе, каде што живее Северин Красимиров, ноќта мирно минала по тензиите од минатата ноќ, пренесоа бугарските медиуми. Има полиција, а жандармеријата треба да пристигне во секој момент, објави бугарската Нова ТВ.

Како што објави Блиц синоќа група рокери упаднала во маалото и предизвикала паника од евентуална расправа поради убиството на Викторија Маринова. Мажи во црна облека, од кои некои иамале скриени лица застанале пред куќата на тетката на Северин, и ги барале неговите блиски.

Рано ова утро, трагите на гуми од мотоцикли сеуште се видливи на улицата.

Неговиот пријател, кој го носел до Хамбург по убиството, изјавил дека никогаш не се посомневал што направил Северин. Откако дознал многу се исплашил.

„Како нема да се грижам, мојата сопруга беше со него во седмиот месец од бременоста“, рекол Синан. 

 Тие биле заедно на роденден пред убиството. Славел негов братучед. Пиеле до 5-6 наутро. „Тој беше пијан, но не многу, тоа беше нормално“, рекол тој. 

Според неговите зборови, ништо не покажувало дека Северин можеби сторил такво злосторство.

Во германскиот град каде беше уапсен Северин, бугарските државјани биле многу загрижени поради тензиите во Русе. Меѓу нив се зборувало дека дури имало запалени куќи во ромското маало. Луѓето им се јавувале на блиски и ги советувале да не ги пуштаат децата на училиште. Луѓето таму сметаат дека Северин го извршил убиството под дејство на алкохол и дрога а збор не можело да станува за земање на пари. 

Во меѓувреме пред новинарите директорот на ОДМВР-Русе Теодор Атанасов објаснил дека утрово ситуацијата во ромското маало на градот е мирна. 

„Мислам дека ситуацијата е под контрола и нема тензии. Нема притворени лица. Засилено присуство на полицијата има во две области на Русе. 

„Немаме индикации за претстојно нарушување на јавниот ред. Сите мерки што беше неопходно да се извршат со цел заштита на јавниот ред, се извршени“, категоричен бил Атанасов.


Фото/Извор: блиц.бг

Можеби ќе ве интересира

Еди Рама ни посака среќен роденден

Еди Рама ни посака среќен роденден

Kога Ципрас ќе седне во фотелјата на Коѕијас?

Kога Ципрас ќе седне во фотелјата на Коѕијас?

И Ципрас чека што ќе изгласаат македонските пратеници

И Ципрас чека што ќе изгласаат македонските пратеници

Уште никој нема објаснување зошто Коѕијас си замина, тајните фондови сепак се вистина

Уште никој нема објаснување зошто Коѕијас си замина, тајните фондови сепак се вистина

Ќе ја снема една од најдобрите плажи во Грција

Ќе ја снема една од најдобрите плажи во Грција

За Вучиќ Договорот во Македонија не помина и порача да не се прават математички формули

За Вучиќ Договорот во Македонија не помина и порача да не се прават математички формули

Сестринските партии се жалеле и на бугарски европратеници од одност на ВМРО ДПМНЕ

Сестринските партии се жалеле и на бугарски европратеници од одност на ВМРО ДПМНЕ

(ФОТО) Дејли Меил ја „посрами“ Албанија со фотографии од приватна зоолошка градина

(ФОТО) Дејли Меил ја „посрами“ Албанија со фотографии од приватна зоолошка градина

Убиецот на бугарската новинарка Маринова екстрадиран - оди ли зад решетки?

Убиецот на бугарската новинарка Маринова екстрадиран - оди ли зад решетки?