24 Септември, 2020
0.0197

„Медена земја“ денеска на турската национална телевизија

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020

Турската национална телевизија денеска за прв пат ќе го емитува документарниот филм „Медена земја“ кој во 2019 година беше номиниран за Оскар во категориите „Најдобар филм на странски јазик“ и „Најдобар документарен филм“, 

Телевизијата најавува дека филмот бил подржан од ТРТ, а ќе се емитува пред турската публика во 21.30 часот.  Од таму додаваат дека главните протагонисти Атиџе Муратова, Назифе Муратова и Хусеин Сем, се етнички Турци кои живеат во Македонија.

Атиџе е претставена како последната жена во Европа која се занимава со одгледување диви пчели. додека режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска како и снимателите Фејми Даут и Самир Лума се освојувачи на меѓународни награди за овој филм.


Можеби ќе ве интересира

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението