20 Септември, 2019
0.0223

МЕДИУМИ ТВРДАТ: Дали Еквадор го продаде Асанж?

Објавено во: Свет 15 Април, 2019

Драматичното апсење на основачот на Викиликс Џулијан Асанж се случи во четвртокот на 11 април пред очите на цел свет.

Британската полиција на сила го изнесе од еквадорската амбасада во Лондон каде се наоѓаше од 2012 година, кога таа држава му одобри азил, пренесува vox.com.

Многумина овој потег на еквадорските власти ги изненади, па барале да знаат која е причината за ваквата одлука.

Властите се правдаа дека Асанж ги кршел правата на престој и бонтон во зградата на амбасадата но многу светски медиуми мислат дека причина за неговото апсење всушност е желбата на еквадорските власти да имаат што подобри односи со  САД, како и позајмицата која во март ја добија од ММФ во износ од 4,2 милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира

Американски дрон уби цивили

Американски дрон уби цивили

(ВИДЕО) Еве како е спасен пилотот кој висеше на далекувод

(ВИДЕО) Еве како е спасен пилотот кој висеше на далекувод

Пилот висеше на далновод откако се урна авион

Пилот висеше на далновод откако се урна авион

Моќна земја најави светска војна ако биде нападната

Моќна земја најави светска војна ако биде нападната

ДВАЕСЕТ НАЈУБАВИ МЕСТА НА СВЕТОТ: Плажи, острови, кањони

ДВАЕСЕТ НАЈУБАВИ МЕСТА НА СВЕТОТ: Плажи, острови, кањони

Колешката на Јанева, Лаура Ковеси стана европски обвинител

Колешката на Јанева, Лаура Ковеси стана европски обвинител

ПАНИКА ВО НАТО: Русија е огромна воена закана

ПАНИКА ВО НАТО: Русија е огромна воена закана

БРИТАНИЈА СЕПАК НЕ ЧЕКА ПОСЛЕДЕН ЧАС: Познато што му прати Џонсон денес на Брисел за Брегзит

БРИТАНИЈА СЕПАК НЕ ЧЕКА ПОСЛЕДЕН ЧАС: Познато што му прати Џонсон денес на Брисел за Брегзит

(ВИДЕО) Потписот на Трамп „легна“ на ѕидот на границата со Мексико

(ВИДЕО) Потписот на Трамп „легна“ на ѕидот на границата со Мексико