25 Март, 2018
0.0583

Медведев: САД сака да го закопа рускиот гасовод за свој бенефит

Објавено во: Економија 22 Септември, 2017

Рускиот премиер Дмитри Медведев упати остри обвинувања кон САД кои според него сакаат да ги „закопаат“ сите руски гасоводи кон Европа и да наметнат свој систем на снадбување со цел да го контролираат енергетскиот пазар и да ја уништат руската економија.

- Најпрагматична е позицијата на САД, кои сакаат да го закопаат проектот „Северен тек“ со сите легални одлуки, инструменти, санкции, да имаат неповратно влијание врз Европската Унија, посочи Медведев при средбата со финскиот колега Јуха Сипила.

Проектот за гасоводот Северен тек 2 треба двојно да ги зголеми постоечките капацитети со 110 милијарди кубни метри гас годишно. Гасоводот досега се соочи со тешки противења од Полска и Балтичките земји. 

САД претстави алтернативa на достава на гасот со нивни капацитети што би донело огромен финансиски бенефит, но тука ќе се загрози интересот пред се на Германија чија економија зависи од евтиниот енергетски импут. 


Можеби ќе ве интересира

Асанж со жесток напад врз Марк Цукерберг - Бришете Facebook

Асанж со жесток напад врз Марк Цукерберг - Бришете Facebook

Ќе остане ли Македонија без гувернер се до нови претседателски избори?

Ќе остане ли Македонија без гувернер се до нови претседателски избори?

Владата еднострано ќе го раскине договорот за концесија на „Казандол“

Владата еднострано ќе го раскине договорот за концесија на „Казандол“

МЕПСО ги гаси светлата на „Часот на планетата Земја“

МЕПСО ги гаси светлата на „Часот на планетата Земја“

За прв пат се лета директно од Европа до Австралија

За прв пат се лета директно од Европа до Австралија

Криптовалутата ПЕТРО ќе се конвертира во руски Рубљи

Криптовалутата ПЕТРО ќе се конвертира во руски Рубљи

СНЕЖАНА ДЕНКОВСКА: Имаме недостиг на работна сила за сите занаети иако имаме голем број невработени

СНЕЖАНА ДЕНКОВСКА: Имаме недостиг на работна сила за сите занаети иако имаме голем број невработени

За СДСМ растот на платите е потврда за нивните мерки, ВМРО-ДПМНЕ го тврди спротивното

За СДСМ растот на платите е потврда за нивните мерки, ВМРО-ДПМНЕ го тврди спротивното

Кој е најатрактивниот банкарски депозит по видување во Македонија?

Кој е најатрактивниот банкарски депозит по видување во Македонија?