06 Јули, 2020
0.0509

„МЕГЗИТ“: Дали влегувањето на актерката во кралското семејство беше вовед во падот на британската монархија

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2020

Сега се чини дека сите оние, кои се плашеа од влегувањето на актерката во кралското семејство, ќе биде обележано со еден вид пад на британската монархија, беа против бракот на британскиот принц Хари и Меган Маркл. Велика Британија е потресена од мегзит - Војводата и војвотката од Сасекс решија да се повлечат од сите кралски должности и да започнат самостоен живот.

Кралската двојка во кратката изјава на својот официјален профил на Инстаграм соопшти дека сакаат да создадат нова улога за себе во институцијата и дека сакаат да станат финансиски независни. Оваа одлука на принцот Хари и неговата сопруга го шокираше целото кралско семејство, и така одговорот од Бакингемската палата гласи - комплициран.

Дали револуцијата „Мегзит“ ја разниша монархијата

Историчарот Чедомир Антиќ, исто така, смета дека ситуацијата е навистина комплицирана, потсетувајќи дека одлуката на принцот Хари да се ожени со Американката Меган Маркл, девојче од друг континент кое и припаѓа на друга раса, беше вистинска револуција во рамките на британската монархија. Сепак, вели соговорникот на Спутник, постои одредена граница до која кралското семејство е подготвено да се промени.

„Таа монархија се покажа како исклучително способна да се прилагоди на потребите на британското општество. Всушност, помина релативно малку време од она „Рул Британија“ од 19-от век до „Кул Британија“ од крајот на 20 век и се направени големи промени. Сепак, тие обично се прават одозгора, а не од дното. Така е сега - тие промени мора да бидат иницирани од кој и да е надлежен, а тоа е кралицата Елизабета “, забележува Антиќ.

Прашањето за опстанокот на британската монархија, објаснува Антиќ, всушност е прашање на усогласување на два тренда кои навидум се спротивставени.

„Тие мора, од една страна, да ја одржуваат традицијата и, од друга страна, мора да се модернизираат мудро за да не станат целосно застарени и како такви да станат непотребни за британското општество, така што во таа смисла потегот на принцот Хари не е изненадување. Сепак, тоа е втор син на принцот Чарлс, кој е четврти или петти по ред за наследство, кој сега започна ново семејство и одлучи да се откаже од своите должности. Очигледно, и покрај големата подготвеност да учат од искуството на Лејди Дијана, кралското семејство сепак мора да запре некаде во промените што ги прават новите луѓе “, истакнува историчарот.

Антиќ причините за ова ги гледа во фактот дека постои одредена улога што кралското семејство ја игра во уставноста, дури и ако нема реална моќ.

„Оваа улога многу често се дефинира со националните традиции или очекувања. Исто е и со Велика Британија. Расположението на населението во таа земја за републиката е помалку од 20 проценти. Сепак, мнозинството е за монархијата, па затоа е неопходно да се одговори на очекувањата, желбите, па дури и соништата на просечен гласач во Велика Британија “, забележува Антиќ.

Кралското семејство е попопуларно од кога било

Како поддршка на фактот дека ниту Мегзит не може премногу да ги затресе жителите на Бакингамската палата, факт е дека кралското семејство се покажа како крајно прилагодено. Пред скоро 100 години, тие, среде Првата светска војна, го сменија презимето за да не предизвикаат лоши емоции и здруженија на нивните поданици, затоа што тие биле семејство кое претходно управувало со Хановер.

Така беше, подоцна, од демократизацијата на британското и европското општество. Со доаѓањето на мас-медиумите, а особено во втората половина на 20 век, тие се здобија со сосема различно значење од оној што го имаа порано.

„Тие се, на некој начин, прво семејство на Велика Британија и му служат на угледот. Не верувам дека ова може значително да му наштети на угледот на монархијата, затоа што тој углед, се сеќаваме, беше на некој историски минимум во 1997 и 1998 година, по сите настани што се однесуваа на Лејди Дијана. Денес, сепак, Лејди Дајана е повеќе или помалку историска личност, бидејќи зад неа нема наследство, а кралското семејство, особено по раѓањето на внукот на кралицата Елизабета, е попопуларно од кога и да било “, објаснува Чедомир Антиќ.

Дали принцот Хари и Меган ќе станат „естрада“

Според него, објавувањето на војводата и војвотката од Сасекс дека тие би се откажале од кралските должности, ќе станат финансиски независни и ќе ги продолжат своите животи на рутата Велика Британија - Северна Америка, покрена едно од клучните прашања - од што ќе живеат овие луѓе?

Според британските медиуми, досега Хари и Меган добиле околу 95 проценти од своите приходи од принцот Чарлс, кои ги плаќале за своите јавни давачки и настапи. Во 2018 и 2019 година, тие заработија пет милиони фунти на овој начин.

Другите пет проценти од приходите доаѓаат од грант во сопственост на кралското семејство, претежно недвижен имот. Грантот е во вредност од околу 82 милиони фунти и оваа сума се дистрибуира до секој член на кралското семејство. Исто така, принцот Хари и неговите постари браќа Вилијам имаат наследство од 13 милијарди фунти што им останале од мајката Дијана.

„Со влегувањето на една актерка во кралското семејство, се очекуваше одредена екстрадиција, сепак, сега станува многу сериозно прашање, ако тие навистина не сакаат да бидат дел од кралското семејство, ако не сакаат да живеат од апанажа и не сакаат јавни функции и должности . Дали тогаш ќе станат дел од некаква „естрада“? Која е нивната перспектива? “, прашува Антиќ.

Перспективите на Хари и Меган се шпекулираат од страна на медиумите ширум светот, од тоа да бидат во можност да заработат пари од телевизиски емисии и пишување книги во иднина, до тоа да се биде „бунтовен“ кралски пар во разговори со славната презентерка Опра Винфри.

Принцот Хари и Меган Маркл се венчаа на 19.05.2018 година, а нивниот син го добија во мај минатата година. Нивната врска, свадбата и брачниот живот беа под будното око на јавноста, при што принцот Хари правеше остри критики на штета на медиумите за наводно кршење на правата за приватност на него и неговата сопруга.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД