21 Мај, 2018
0.3624
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Мекафи: Владите се плашат од биткоинот од проста причина

Објавено во: Економија 10 Октомври, 2017

Џон Мекафи, поранешниот сопственик на софтверската компанија McAfee, има своја теорија зошто владите на многу земји низ светот се противат за критповалутата биткоин, па причината за тоа е многу едноставна.

„Нашите даноци на приход се најголемиот извор на промет за секоја влада, но ако секој користи Биткоин, тогаш владата нема да знае колкав е вашиот приход. Тие нема да може да ве оданочат и ако одберете да кажете дека нема што да пријавите во даночната служба нема никој да докаже колкав е всушност вашиот приход,“ вели Мекафи.

Експертот за сајбер безбедност смета дека без оглед што ќе преземаат властите не постои закон или легислатива што ќе го спречи Биткоинот или било која друга критповалута, затоа што не постои таква технолошка можност. Тој вели дека не е против државна регулација на криптовалутите бидејќи така ќе се воведат значајни правила што е подобар избор од забрана. 

Исто така предупреди дека и во светот на криптовалутите постојат измами, особено со рапидниот раст на нови „марки“ кои ветуваат брза заработка за инвеститорите, а всушност може да нанесат огромна штета.

Мекафи тврди и дека до 2020 година вредноста на Биткоинот ќе изнесува неверојатни 500 илјади долари.

Можеби ќе ве интересира

Завршува мандатот на Богов, ќе се избере ли утре нов гувернер?

Завршува мандатот на Богов, ќе се избере ли утре нов гувернер?

ОПОМЕНА ОД ФРАНЦИЈА: Една земја може да ја разниша еврозоната

ОПОМЕНА ОД ФРАНЦИЈА: Една земја може да ја разниша еврозоната

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со вакви политики оди во непосакуван правец

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со вакви политики оди во непосакуван правец

Две земји ќе ја прекинат трговската војна

Две земји ќе ја прекинат трговската војна

ГИ ПРЕПЛАЌАМЕ НОВИТЕ АВТОПАТИ? Компаниите што ги градат се најпрофитабилни во земјава

ГИ ПРЕПЛАЌАМЕ НОВИТЕ АВТОПАТИ? Компаниите што ги градат се најпрофитабилни во земјава

И покрај легализацијата, маслото од канабис ретко кој го купува легално

И покрај легализацијата, маслото од канабис ретко кој го купува легално

Илјадници вработени нема да одат на одмор во јули или август

Илјадници вработени нема да одат на одмор во јули или август

Пробиен рокот од првата фаза за изградба на новата клиничка болница во Штип

Пробиен рокот од првата фаза за изградба на новата клиничка болница во Штип

Зошто ММФ ја притиска Германија?

Зошто ММФ ја притиска Германија?