26 Април, 2018
0.0876

Меркел: Борбата за една посилна Европа вреди

Објавено во: Свет 15 Јули, 2017

Германската канцеларка,  Ангела Меркел изјави денеска пред гласачи дека одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ и изборот на Емануел Макрон за француски претседател ја смениле нејзината визија за ЕУ. 

Таа изјави дека борбата за една посилна Европа вреди. 

„За многумина, вклучувајќи за мене, нешто се промени, кога видовме дека Британците ќе ја напуштат ЕУ, кога се грижевме за исходот од изборите во Франција и Холандија“- рече Меркел пред присутните.

Таа призна дека ЕУ од далеку не е совршена и дека Брисел понекогаш е премногу бирократски.

Според неа членството во ЕУ е една од најсилните страни на Германија. Меркел истакна дека одлуката за „Брегзит“ и победата на проевропските партии над популистите на изборите во Франција и Холандија оваа година, ги промениле нејзините ставови.

Меркел вели дека е отворена за предлози за зајакнување на единствената валута преку создавање на функцијата министер за финансии на еврозоната, кој ќе го контролира заедничкиот буџет за инвестиции и трансфери, наменети да им помогнат на земјите членки да го ублажат влошувањето на економската ситуација.

Можеби ќе ве интересира

Русија официјално прогласена дека „води информациска војна“

Русија официјално прогласена дека „води информациска војна“

Русите соборија два дрона во Сирија

Русите соборија два дрона во Сирија

(ВИДЕО) OВА ЈА ЧИНЕШЕ ФУНКЦИЈА: Политичарка фатена како краде

(ВИДЕО) OВА ЈА ЧИНЕШЕ ФУНКЦИЈА: Политичарка фатена како краде

Откриена тајнатa на Уран: Мириса на расипани јајца

Откриена тајнатa на Уран: Мириса на расипани јајца

Како камионџии спасија човек кој сакаше да се самоубие?

Како камионџии спасија човек кој сакаше да се самоубие?

(ВИДЕО) ИМА ПОВРЕДЕНИ: Прозорец испадна откако авион полета

(ВИДЕО) ИМА ПОВРЕДЕНИ: Прозорец испадна откако авион полета

Данецот што ја распарчи новинарката Ким Вол осуден на доживотен затвор

Данецот што ја распарчи новинарката Ким Вол осуден на доживотен затвор

ЕУ ќе дава уште милијарди за Турција да не ги пушта бегалците од Сирија

ЕУ ќе дава уште милијарди за Турција да не ги пушта бегалците од Сирија

Се урна американски Ф-16

Се урна американски Ф-16