20 Февруари, 2019
0.3494
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Меркел е „казнета“

Објавено во: Свет 15 Октомври, 2018

Баварските сојузници на канцеларката Ангела Меркел од Христијанската социјална унија (ХСЦ) ги претрпеа најлошите изборни резултати од 1950-тите, објави Ројтерс.

Баварските избори и исходот од нив покажува дека, владината коалиција не е стабилна.

Христијанската социјална унија (ХСЦ) освои 35,5 отсто од гласовите па партијата губи апсолутно мнозинство по втор пат од 1962 година до денес.

Зелените дојдоа на второ место со 19%. Факт е дека анти-имигрантската партија  Алтернатива на Германија за прв пат влегува во баварскиот парламент со 11% поддршка.

Петти се рангираа партнерите на Ангела Меркел на национално ниво - Социјалдемократите со 10 отсто.

Од 1957 година, ХСЦ ја управува Баварија. Последните резултати од изборите покажуваат дека таа треба да бара партнери во управувањето.

Изборите во Баварија покажуваат дека довербата на гласачите во коалициската влада на Ангела Меркел е лоша, коментира Ер Те Ел.

Лидерот на ХСР, Маркус Седер, вели дека изборниот резултат е болен, но партијата мора да учи од него. ХСЦ изгуби 12% поддршка од претходните избори во Баварија.

„Ние треба да ги анализираме промените што се случуваат и во Баварија и во општеството“, рече Маркус Содер.

„Една од најважните задачи што ги имаме сега е да се осигуриме дека Баварија е стабилна, управувачка и останува толку силна како што е“, ветил лидерот на ХСЦ.


Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN


Можеби ќе ве интересира

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?