23 Мај, 2019
0.0249

Меркел е „казнета“

Објавено во: Свет 15 Октомври, 2018

Баварските сојузници на канцеларката Ангела Меркел од Христијанската социјална унија (ХСЦ) ги претрпеа најлошите изборни резултати од 1950-тите, објави Ројтерс.

Баварските избори и исходот од нив покажува дека, владината коалиција не е стабилна.

Христијанската социјална унија (ХСЦ) освои 35,5 отсто од гласовите па партијата губи апсолутно мнозинство по втор пат од 1962 година до денес.

Зелените дојдоа на второ место со 19%. Факт е дека анти-имигрантската партија  Алтернатива на Германија за прв пат влегува во баварскиот парламент со 11% поддршка.

Петти се рангираа партнерите на Ангела Меркел на национално ниво - Социјалдемократите со 10 отсто.

Од 1957 година, ХСЦ ја управува Баварија. Последните резултати од изборите покажуваат дека таа треба да бара партнери во управувањето.

Изборите во Баварија покажуваат дека довербата на гласачите во коалициската влада на Ангела Меркел е лоша, коментира Ер Те Ел.

Лидерот на ХСР, Маркус Седер, вели дека изборниот резултат е болен, но партијата мора да учи од него. ХСЦ изгуби 12% поддршка од претходните избори во Баварија.

„Ние треба да ги анализираме промените што се случуваат и во Баварија и во општеството“, рече Маркус Содер.

„Една од најважните задачи што ги имаме сега е да се осигуриме дека Баварија е стабилна, управувачка и останува толку силна како што е“, ветил лидерот на ХСЦ.


Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN


Можеби ќе ве интересира

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто