21 Јануари, 2019
0.3776
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Меркел од Грција: Името Северна Македонија е јасно

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина го користи името Северна Македонија за нашата држава, објави „Катимерини“.

„Благодарна сум на Алексис Ципрас, кој работеше со Заев за решение за номенклатурата.  Името Северна Македонија е јасно. Јасно е дека односите се формирани. Можам само да му честитам на грчкиот премиер, бидејќи решението нема да биде од корист само за Грција и Северна Македонија, туку и за цела Европа“, вели тој. 

Грчкиот премиер рекол дека разговарал со Меркел за Балканот и за важноста на Преспанскиот договор за мирот, стабилноста и развојот на регионот и Европа.

„Ја истакнавме важноста на Преспанскиот договор за регионот и за Европа. Договорот покажува дека општоприфатените решенија, без наметнување на двете страни една на друга, се изводливи“, рекол Ципрас, пренесе „Катимерини“.

Под силни безбедносни мерки, но и со протести, главно на левичарски организации и анархистички групи се одржа посетата. 

Со слогани „Меркел непожелна“, „Грција надвор од НАТО, ЕУ и ММФ“, „САД не е потребен“, во центарот на грчката престолнина и пред канцеларијата на ЕУ протестираа левичарски организации, анархистички здруженија и припадници на Златна зора. Сметаат дека Меркел доаѓа во Грција да промовира посебни германски интереси на Балканот.

Меркел утре ќе ја прими грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, а во резиденцијата на германскиот амбасадор во Атина, утре напладне, Меркел ќе има средба и со лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис. Од опозициската Нова Демократија на Меркел ќе ѝ ја повторат позицијата во однос на Договорот од Преспа, дека партијата нема да го ратификува Договорот од Преспа ниту во актуелниот, ниту во следниот парламент. Премиерот Ципрас и министерот за одбрана и коалициски партнер во Владата Панос Каменос ќе одржат средба утре на која ќе разговараат за опстанок на владината коалиција. Ципрас вели дека ако лидерот на Независни Грци се одлучи да ја повлече довербата во Владата, ќе бара гласање за доверба.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа