24 Јануари, 2021
0.0169

Меркел омилена меѓу Германците, почитувана во светот: Канцеларката одбележа 15 години власт

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2020

Германската канцеларка, Ангела Меркел, одбележува 15 години од владеењето во Германија. Иако нема да се кандидира и за петти мандат, таа сега, во време на пандемијата на корона вирусот е уште поомилена во својата земја. Нејзината политика на „отворени врати“ за време на бегалската криза и ја разниша довербата, но Меркел во последнава година од своето владеење се покажува како лидер со силна жестина и челична волја, Европа да излезе од најголемата криза со која воопшто се соочува, а тоа е победа врз Ковид-19.

Меркел, освен што ја ужива наклонетоста од својот народ, светските лидери со нескриена почит и несебично дадоа низа епитети за нејзината личност и лидер кој зазема место на пиедесталот меѓу водечките луѓе во политиката.

Од нејзината партија, односно од коалицискиот блок ЦДУ/ЦСУ за неа велат дека таа е поддршка во бурни времиња и е пример за жените ширум светот.

Поранешниот француски претседател, Бернар Кушнер оценува дека Меркел е без сомнение најголемата политичка фигура во Европа, додека пак екс-премиерот на Франција, Жан-Марк Ајро за „Паризиен“ вели дека Меркeл е пример за „германски квалитет“.


Можеби ќе ве интересира

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг

ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР И ЗА ДЕЦА ОД 12 ДО 15 ГОДИНИ: Компанијата покренува ново истражување

ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР И ЗА ДЕЦА ОД 12 ДО 15 ГОДИНИ: Компанијата покренува ново истражување

И АСТРАЗЕНЕКА ЗАТАИ СО КОЛИЧИНИТЕ - наместо 80 милиони дози, Европа во првиот квартал ќе добие само 31 милион

И АСТРАЗЕНЕКА ЗАТАИ СО КОЛИЧИНИТЕ - наместо 80 милиони дози, Европа во првиот квартал ќе добие само 31 милион