19 Април, 2018
0.0622

Меркел се надева на нова влада на пролет

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека се надева оти новата влада ќе може да биде составена до Велигден, пишуваат светските медиуми.

Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург-Западна Померанија синоќа по маратонските разговори меѓу нејзиниот блок ХДЗ / ЦСУ и социјалдемократите за тоа дали да влезат во официјални преговори за коалицирање, Меркел ги нарече "првиот чекор во еден долг процес".

Според неа, повеќе проблеми ќе треба да се решат на европско ниво. Многу проблеми имаат потреба од меѓународни, европски решенија, додаде таа, наведувајќи ги како примери односите со САД и Кина и еколошките проблеми.

По 24-часовни преговори во Германија стана јасно дека лидерите на двете партии - социјалдемократите и конзервативците - планираат да управуваат заедно и да создадат широка коалиција. Конечниот договор е објавен во документ од 28 страници.

На 21 јануари, мора да се потврди принципот на Коалицијата на вонредниот конгрес на социјалдемократите.

Можеби ќе ве интересира

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)