07 Август, 2020
0.0243

Меркел вели дека не се добри шансите за едногласна одлука

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2019

Не се добри шансите за едногласна одлука на самитот на Европската унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел, зборувајќи во парламентот во Берлин во пресрет на денешниот Самит на ЕУ кој почнува денеска попладне. 

Таа го повтори ставот на нејзината држава - дека ги поддржуваат европските перспективи на Северна Македонија и Албанија.

„Имаше обиди да се уверат членките на ЕУ кои се уште имаат задршки за таквиот курс. Тие земји сакаат да го направат пристапниот процес потранспарентен. Како и да е, шансите за едногласна одлука на Самитот на ЕУ кој почнува во четврток попладне не се добри“, рече Меркел.

А Европскиот совет, како што е предвидено, денеска и утре треба да расправа за проширувањето и за процесот на стабилизација и асоцијација во врска со Албанија и Северна Македонија.

„Мораме да опстоиме на дадените ветувања кон овие две земји. Ние имаме одговорност кон нив и мислам дека се исплаќа да им се даде европска перспектива на Северна Македонија и Албанија. Во меѓувреме се изградени мостови кон ЕУ-партнерите, кои сѐ уште имаат задршки за почетокот на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија и инсистираат на поголема транспарентност на процесот на проширување“, нагласила германската канцеларка. 

Според неа, Германија чувствува приврзаност кон земјите од Западен Балкан и затоа сака тие да се приклучат кон Европска Унија.

Вчера Меркел имаше средба со францускиот претседател Емануел Макрон, но не успеа да го омекне неговиот став, а по средбата тој порача дека земјава и Албанија треба  да се стрпат уште малку, пред да добијат одобрување за почеток на преговори.

Можеби ќе ве интересира

Вилма Русковска добива пет нови обвинители

Вилма Русковска добива пет нови обвинители

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kороната однесе млад живот, лидерите преговараат за составување на Влада

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kороната однесе млад живот, лидерите преговараат за составување на Влада

Филипче: Вирусот не познава граници во однос на возраста

Филипче: Вирусот не познава граници во однос на возраста

На албанско – македонската граница спречен шверц на 200 килограми марихуана

На албанско – македонската граница спречен шверц на 200 килограми марихуана

Се сретнаа Мицкоски и Ахмети - има ли некаков договор?

Се сретнаа Мицкоски и Ахмети - има ли некаков договор?

Чаир и Аеродром имаат најмногу заболени - што е со другите општини?

Чаир и Аеродром имаат најмногу заболени - што е со другите општини?

(ФОТО) Одрони на патот Скопје - Велес

(ФОТО) Одрони на патот Скопје - Велес

Починатото 22 годишно момче имало Даунов синдром

Починатото 22 годишно момче имало Даунов синдром

Филипче има совет околу доењето за мајки заразени со коронавирусот или сомнителни

Филипче има совет околу доењето за мајки заразени со коронавирусот или сомнителни