06 Декември, 2019
0.0429

Меркел вели дека не се добри шансите за едногласна одлука

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2019

Не се добри шансите за едногласна одлука на самитот на Европската унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел, зборувајќи во парламентот во Берлин во пресрет на денешниот Самит на ЕУ кој почнува денеска попладне. 

Таа го повтори ставот на нејзината држава - дека ги поддржуваат европските перспективи на Северна Македонија и Албанија.

„Имаше обиди да се уверат членките на ЕУ кои се уште имаат задршки за таквиот курс. Тие земји сакаат да го направат пристапниот процес потранспарентен. Како и да е, шансите за едногласна одлука на Самитот на ЕУ кој почнува во четврток попладне не се добри“, рече Меркел.

А Европскиот совет, како што е предвидено, денеска и утре треба да расправа за проширувањето и за процесот на стабилизација и асоцијација во врска со Албанија и Северна Македонија.

„Мораме да опстоиме на дадените ветувања кон овие две земји. Ние имаме одговорност кон нив и мислам дека се исплаќа да им се даде европска перспектива на Северна Македонија и Албанија. Во меѓувреме се изградени мостови кон ЕУ-партнерите, кои сѐ уште имаат задршки за почетокот на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија и инсистираат на поголема транспарентност на процесот на проширување“, нагласила германската канцеларка. 

Според неа, Германија чувствува приврзаност кон земјите од Западен Балкан и затоа сака тие да се приклучат кон Европска Унија.

Вчера Меркел имаше средба со францускиот претседател Емануел Макрон, но не успеа да го омекне неговиот став, а по средбата тој порача дека земјава и Албанија треба  да се стрпат уште малку, пред да добијат одобрување за почеток на преговори.

Можеби ќе ве интересира

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Нема апанажа за Катица Јанева

Нема апанажа за Катица Јанева

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“