30 Ноември, 2020
0.0225

Мерсел Биљали: Место ние да им ставиме вето, сега Бугарија нас не блокира

Објавено во: Македонија 20 Ноември, 2020

Професорот Мерсел Биљали во најавата за својата последна колумна вели дека Македонија самата е ркива што дозволила Бугарија да ја блокира во евроинтеграциите затоа што земјата пропуштила шанса да биде членка од ЕУ уште во 1999.

„Бугарите ич не ни се виновни. Доколку ние самите 30 години непрестајно ја крадеме својата куќа, вршиме општ грабеж над јавното добро, поддржуваме неписменство и газиме по професионалното. Кога ние грубо ја силуваме иднината на нашите деца, на кои насекаде по светот им е подобро отколку во својата домовина – што се виновни тука Бугарите кои во 1990 земаа плата 70 марки кога кај нас тaa беше 700 марки... Да имавме грам нормалност ние ќе им ставивме на Бугарите вето оти ќе бевме во ЕУ уште од 1999 година!!!“, пишува Биљали во колумната под наслов „Бугарите не ни се виновни“.

Бугарија во вторникот на Советот на министри (ГАК) не ја одобри преговарачката рамка со која ќе беше одреден датум за првата меѓувладина конференција со ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Нема патување во Грција до 14 декември

Нема патување во Грција до 14 декември

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и Алтернатива со 3.000 амандмани за да не можат пратениците да гласаат онлајн

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и Алтернатива со 3.000 амандмани за да не можат пратениците да гласаат онлајн

Да го добие најважниот меч: Донирајте за младиот Џонев од Валандово

Да го добие најважниот меч: Донирајте за младиот Џонев од Валандово

Бојан Маричиќ: Во наредните две години за 30 отсто помалку пари за политичките партии

Бојан Маричиќ: Во наредните две години за 30 отсто помалку пари за политичките партии