16 Јули, 2019
0.0177

Mета: Албанија и Северна Македонија заедно до Датум за преговори во октомври

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2019

Илир Мета, претседателот на Албанија, на државниот шеф на Македонија, Стево Пендаровски, му рекол дека двете земји треба заеднички да се изборат за добивање Датум за преговори со ЕУ во октомври. Ова го објави албанскиот претседател на својот профил на Фејсбук по средбата со Пендаровски на Самитот на ПСЈЕ во Сараево.

Мета објави дека се разговарало за обединување на напорите на двете земји да започнат преговори со Европската унија во октомври.

"Беше посебно задоволство да се сретнам со претседателот на Северна Македонија, г-дин Стево Пендаровски. И двете наши земји мора да ги обединат напорите за отворање на преговорите за пристап во октомври. Мораме да го искористиме овој многу позитивен момент што го создаде Преспанскиот договор, не само за Северна Македонија. 

Исто така беше задоволство да се истакне одлучноста на претседателот Пендаровски да соработува и да ја вклучи опозицијата во дијалогот за фундаменталните прашања на државата и демократијата ", рече претседателот.

Мета, исто така, зборувал со Пендаровски за политичката криза во Албанија.


Можеби ќе ве интересира

Над 3.500 молњи во Грција - се очекува нова бура

Над 3.500 молњи во Грција - се очекува нова бура

Какви договори ќе потпишат Макрон и Вучиќ?

Какви договори ќе потпишат Макрон и Вучиќ?

Вучиќ: Со цело срце ја прифаќам идејата на Заев кажана пред руските комичари

Вучиќ: Со цело срце ја прифаќам идејата на Заев кажана пред руските комичари

Може ли Макрон „да го притисне“ дијалогот меѓу Белград и Приштина?

Може ли Макрон „да го притисне“ дијалогот меѓу Белград и Приштина?

Ципрас: На СИРИЗА и е потребна транформација

Ципрас: На СИРИЗА и е потребна транформација

Макрон доаѓа во посета на Белград, а Вучиќ за него има неколку подароци

Макрон доаѓа во посета на Белград, а Вучиќ за него има неколку подароци

Арапите инвестираат во уште една балканска земја

Арапите инвестираат во уште една балканска земја

(ВИДЕО) Бугарија очекува бури, а еве како изгледа снегот кој падна на Мусала

(ВИДЕО) Бугарија очекува бури, а еве како изгледа снегот кој падна на Мусала

Поплави во западна Грција, луѓето се евакуираат

Поплави во западна Грција, луѓето се евакуираат