09 Декември, 2023
0.0246

МЕТА И АМАЗОН ОТПУШТААТ, НО ТИК ТОК ВРАБОТУВА НОВИ ЛУЃЕ: Отвора над 5.000 работни позиции

Објавено во: Економија 22 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Голем дел од Силиконската долина се бори со замрзнување на вработувања и отпуштања, додека TikTok планира да продолжи со вработувањата.

Видео-апликацијата останува посветена на својата цел да ангажира речиси 1.000 инженери во канцеларијата на Mountain View, потврди за CNN лице запознаено со ова прашање.

Оваа специфична цел за вработување е поврзана со целта на компанијата да се осигура дека податоците за американските корисници се надгледувани од тим со седиште во САД во услови на контрола во Вашингтон за врските на ByteDance со Кина.

Извршниот директор на TikTok, Шо Чи Чу, потврди дека компанијата сè уште вработува за време на говорот на Форумот за нова економија на Блумберг во Сингапур минатата недела, како одговор на отпуштањата во други технолошки компании, вклучувајќи ги Мета и Амазон.

„Отсекогаш сме биле повнимателни во однос на вработувањето. Во оваа фаза од нашиот раст, мислам дека нашето темпо и ритам на вработување ни се соодветни“, рече Чев.

Во последниве недели, Мета рече дека отпушта 11.000 вработени низ компанијата, Твитер отпушти приближно половина од својот персонал под водство на новиот сопственик Илон Маск, а Амазон потврди дека почнал со големи отпуштања.

Сегашните и поранешните директори на компанијата рекоа дека се прошириле премногу брзо, особено за време на пандемијата, бидејќи потрошувачите го промениле својот животен стил. Сега, истите тие технолошки компании се соочуваат со намалување на побарувачката и намалување на илјадници позиции бидејќи економските услови паѓаат и стравувањата од рецесија растат.

Промената во вработувањето во Силиконската долина може да му помогне на TikTok бидејќи се обидува да ги смири критичарите и да ја зајакне својата позиција во Соединетите држави, како и да се прошири во нови категории на производи.

Порталот за кариера на TikTok моментално наведува повеќе од 4.000 глобални позиции, иако не е јасно колку често се ажурира страницата за работа. Во октомври, кога некои од првичните извештаи за замрзнување на вработувањата и други мерки за намалување на трошоците почнаа да се појавуваат од Силиконската долина, TikTok се најде на насловните страници со набројување на голем број нови позиции за е-трговија кои се чини дека укажуваат дека сака да создаде логистички и складишни мрежи во САД.

„Сè уште вработуваме со темпо што мислиме дека одговара на глобалните предизвици со кои се соочуваме“, рече Шоу Чи Чу на конференцијата минатата недела.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности