13 Декември, 2018
0.2447
    ALK 8292.3    -0.08%     BGOR 285    -10.94%     KMB 5082.64    -1.22%     MPT 47500    0%     SBT 1804    -2.49%     STB 1289.79    -0.02%     STBP 1260    -10%     TEL 300    0.46%     TNB 14200    0.21%     USJE 23500    1.95%

Мичел за спорот со Грција: Вие сте на правиот пат и ние сакаме тоа да го охрабриме

Објавено во: Македонија 13 Март, 2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје изјави дека САД продолжуваат со поддршка за реформскиот пат на Македонија, како напорите на земјата и на Грција за изнаоѓање решение за спорот за името. 

Вели дека моменталната ситуација е подобра од било кога и Македонија и Грција треба да го продолжат процесот. Вратата за членство во НАТО, како што рече тој, останува отворена и САД ги ценат напорите на Македонија во изградбата на поцврста демократија.

„САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко прифатливо решение за прашањето. Единствено трајно решение ќе биде заедничкото решение. Јас мислам дека Македонија презема огромни чекори напред , како и Грција. Ние сме среќни за напредокот кој е направен и јас мислам дека таму има инзворедна можност“- рече Мичел.

За претстојниот самит на НАТО, повтори дека земјата има можност да најде решение за спорот за името со кој ќе и се отвори патот на земјата кон Алијансата и кон ЕУ. Во однос на евентуалното вклучување на американската дипломатија доколку процесот на преговори се комплицира Мичел истакна дека пораката е оти САД ќе продолжат да бидат ангажирани на Балканот.

„Ова не е одлука која ние можеме да ја донесеме наместо вас или Грција, но сте на правиот пат и ние сакаме тоа да го охрабриме“- рече тој.

Заев за нацрт-спогодбата од Грција за спорот за името, наведе дека секој документ од било која страна кој ќе помогне е вреден за разгледување.

Можеби ќе ве интересира

Владата го потврди датумот на посетата на папата Франциск на Македонија

Владата го потврди датумот на посетата на папата Франциск на Македонија

И отец Пимен стигна да сведочи во суд за 27 април, го бранеше Бетмен

И отец Пимен стигна да сведочи во суд за 27 април, го бранеше Бетмен

КОИ СЕ ВЛАТКО И АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВИ: Прислушувани и најблиските од семејството на Мијалков

КОИ СЕ ВЛАТКО И АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВИ: Прислушувани и најблиските од семејството на Мијалков

ПАРКИНГОТ ГИ СКАРА: Шилегов не попушти за паркингот ама и лекарите не се откажуваат

ПАРКИНГОТ ГИ СКАРА: Шилегов не попушти за паркингот ама и лекарите не се откажуваат

Штрајкот со глад во Идризово на стаклени нозе

Штрајкот со глад во Идризово на стаклени нозе

Што нуди Сашо Мијалков за да се брани од слобода?

Што нуди Сашо Мијалков за да се брани од слобода?

Толку беше: Боро Стојчев си го одлежа затворот

Толку беше: Боро Стојчев си го одлежа затворот

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Каде ќе врне дожд и снег денеска

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Каде ќе врне дожд и снег денеска

Грчката влада задоволна од финалниот текст на предог-амандманите од македонскиот Устав

Грчката влада задоволна од финалниот текст на предог-амандманите од македонскиот Устав