23 Јуни, 2018
0.3706
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Мичел за спорот со Грција: Вие сте на правиот пат и ние сакаме тоа да го охрабриме

Објавено во: Македонија 13 Март, 2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје изјави дека САД продолжуваат со поддршка за реформскиот пат на Македонија, како напорите на земјата и на Грција за изнаоѓање решение за спорот за името. 

Вели дека моменталната ситуација е подобра од било кога и Македонија и Грција треба да го продолжат процесот. Вратата за членство во НАТО, како што рече тој, останува отворена и САД ги ценат напорите на Македонија во изградбата на поцврста демократија.

„САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко прифатливо решение за прашањето. Единствено трајно решение ќе биде заедничкото решение. Јас мислам дека Македонија презема огромни чекори напред , како и Грција. Ние сме среќни за напредокот кој е направен и јас мислам дека таму има инзворедна можност“- рече Мичел.

За претстојниот самит на НАТО, повтори дека земјата има можност да најде решение за спорот за името со кој ќе и се отвори патот на земјата кон Алијансата и кон ЕУ. Во однос на евентуалното вклучување на американската дипломатија доколку процесот на преговори се комплицира Мичел истакна дека пораката е оти САД ќе продолжат да бидат ангажирани на Балканот.

„Ова не е одлука која ние можеме да ја донесеме наместо вас или Грција, но сте на правиот пат и ние сакаме тоа да го охрабриме“- рече тој.

Заев за нацрт-спогодбата од Грција за спорот за името, наведе дека секој документ од било која страна кој ќе помогне е вреден за разгледување.

Можеби ќе ве интересира

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот

Мухиќ: Ерга омнес никако не смееше да се дозволи

Мухиќ: Ерга омнес никако не смееше да се дозволи

Две лица претепале момче во автобус на ЈСП

Две лица претепале момче во автобус на ЈСП

Гужва на граница - колони возила кон Грција

Гужва на граница - колони возила кон Грција

Обид за атентат во Куманово - кој е повикан на распит?

Обид за атентат во Куманово - кој е повикан на распит?

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки