29 Мај, 2020
0.0230

Мицкоски кажа кога ќе биде познато дали ќе гласа на референдумот

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2018

Иако ВМРО-ДПМНЕ во вторникот пред полноќ го повика гласачкото тело да гласа на референдумот на 30 септември по своја волја, или пак да не излегува, но лидерот Христијан Мицксоки не објави дали тој лично ќе се изјасни на самиот ден.

Синоќа во емисијата „24 Анализа“ истакна дека јавноста тоа нема да го знае се до самиот ден на одлучувањето на 30 септември.

„Ќе мора да причекате до 30 септември и да го видите мојот став. Дали Христијан Мицкоски ќе излезе или нема да излезе на референдумот во овој момент воопшто не е важно. Важно е дека ВМРО-ДПМНЕ одлучи да не води кампања за овој капитулантски договор. На овој референдум, овој таканаречен договор не е дел од референдумското прашање, туку прашањето е трозначно, манипулативно и има задача да внесе забуна кај граѓаните”, изјави Мицкоски.

Претходно, во една прилика тој наведе дека ќе гласа, но „против“, а за 24 Вести во интервјуто рече дека се повлекува од таа изјава и дека истата повеќе не важи.

Во меќувреме потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчлев, рече дека ќе учествува на граѓанското изјаснување со глас „против“.


Можеби ќе ве интересира

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

(ВИДЕО) Американски и грчки воени авиони го прелетаа Скопје

(ВИДЕО) Американски и грчки воени авиони го прелетаа Скопје

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче