29 Март, 2020
0.0253

Мицкоски: Ќе ги поврземе Скопје и Битола со автопат, ќе се патува само час и пол

Објавено во: Економија 18 Февруари, 2020

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција рече дека дел од програмата „Повеќе за секого“ ќе биде поврзување на Скопје со Битола со автопат доколку најголемата опозициска партија дојде на власт по парламентарните избори на 12 април.

„Нема развиена економија без добра инфраструктура и транспорт. Ќер изградиме автопат пд Скопје до Битола преку Велес, Чашла и Прилеп и ќе се патува за час и половина, а активно ќе им користи на еден милион граѓани, рече Мицкоски.

Тој најави и доградва на автопатите Кичево-Охрид и Скопје-Блаце, како и нов асвалт за сите регионални патишта и нивна целосна реконструкција во должина од 1.000 километри.

„Ќе се обноват150 експресни патишта о ќе се изгради нов експресен пат од Куманово до Крива Паланка, нов експресен пат од Битола до границата со Грција, како и изградба на експресен пат од Струмица до границата со Бугарија“, најавува Мицкоски.

Тој додаде и дека ќе се купат пет нови возови и ќе се субвенционираат прекуокеански летови.


Можеби ќе ве интересира

Азески: Коридорите се трасирани, мерките елаборирани, компаниите фрустрирани

Азески: Коридорите се трасирани, мерките елаборирани, компаниите фрустрирани

Малите трговци пред Влада бараат бруто-плати и замрзнување на кириите

Малите трговци пред Влада бараат бруто-плати и замрзнување на кириите

Ангеловска: Ќе се крати на опрема, лиценци, софтвери...

Ангеловска: Ќе се крати на опрема, лиценци, софтвери...

Компаниите за организирање и поддршка на настани,ТВ и филмска продукција бараат поддршка од Владата

Компаниите за организирање и поддршка на настани,ТВ и филмска продукција бараат поддршка од Владата

Владата подготвува нов пакет економски мерки

Владата подготвува нов пакет економски мерки

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

МУКАЕТОВ: ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ СПОКОЈНИ - лекови и дезинфициенси ќе има, државата што побргу да побара пари

МУКАЕТОВ: ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ СПОКОЈНИ - лекови и дезинфициенси ќе има, државата што побргу да побара пари

МИКРО И МАЛИ ПРЕТПРИЈАТИЈА: Бараме платите, здравственото и пензиско осигурување да бидат на товар на државата

МИКРО И МАЛИ ПРЕТПРИЈАТИЈА: Бараме платите, здравственото и пензиско осигурување да бидат на товар на државата

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Коронавирусот економски ќе загрози најмалку 25 милиони луѓе

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Коронавирусот економски ќе загрози најмалку 25 милиони луѓе